Aktualności

Podsumowanie VII Konferencji Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego

Ponad 30 ekspertów rynku mieszkaniowego wzięło 22 kwietnia 2022 r. udział w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań konferencji Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego. Organizowane już po raz siódmy wydarzenie, tym razem odbyło się w Sali Konferencyjnej Narodowego Banku Polskiego Oddział Kraków. Uczestniczyło w nim ponad 120 osób, w tym prezesi i członkowie zarządów największych firm deweloperskich działających na terenie Krakowa i Małopolski.

Panel ekonomiczny

Pierwszym panelem konferencyjnym była informacja i dyskusja dotycząca kondycji rynku mieszkaniowego. Dane na ten temat przedstawili między innymi analitycy Centrum Amron i JLL Polska. Wykład otwierający dyskusję wygłosił dr Piotr Szpunar, Dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego. W dyskusji nie zabrakło odniesień do rynku krakowskiego a jednym z uczestników panelu był Bogusław Kośmider, Zastępca Prezydenta Krakowa. Cała konferencja odbywała się pod patronatem zarówno Prezydenta Jacka Majchrowskiego jak i Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity.

Eko deweloper – razem dla klimatu

Deweloperzy nie zapomnieli o włączeniu do dyskusji aspektów zrównoważonego rozwoju i dbałości o ekologię. Przedstawiono stosowane już materiały i urządzenia podnoszące energooszczędność budynków. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo – Hutniczej pokazali jak w praktyce stosować energooszczędne rozwiązania. Dyskusję dopełniła prezentacja nowoczesnych energooszczędnych budynków zrealizowanych na terenie Małopolski. Panelistom udało się wieloaspektowe podejście do tematu. Była więc mowa również o zieleni i konieczności ochrony Krakowa przed smogiem.

Możliwości rozwoju Krakowa

Duże zainteresowanie wzbudziła dwuczęściowa dyskusja o tym, jak rozwija się Kraków i jakie ma dalsze perspektywy rozwoju. Wzięli w niej udział zarówno deweloperzy, architekci jak i przedstawiciele władz samorządowych, w tym Wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Zebrani zwracali uwagę, między innymi, na brak kompleksowych planów obejmujących duże tereny inwestycyjne oraz na ograniczenia prawne w poprawnym kształtowaniu polityki miasta.

Konferencję zakończył wykład profesora Waldemara Rogowskiego, Głównego Analityka Biura Informacji Kredytowej, który zwrócił uwagę na zagrożenia rynkowe w aktualnych czasach.