Nasza działalność

Konkurs o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła

Edycja 2018

Najważniejszym celem ósmej edycji Konkursu jest ocena podmiotów realizujących inwestycje mieszkaniowe na terenie Krakowa i gmin ościennych, które zostały oddane do użytkowania w latach 2016 – 2017. Analogicznie jak w latach ubiegłych Patronat Honorowy nad Konkursem objął Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, a werdykt Konkursu został ogłoszony podczas uroczystej Gali Nagród, która odbyła się w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa w dniu 28 września 2018 roku. Oceny firm podjął się Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Andrzeja Wyżykowskiego, w skład którego wchodzą: prof. Stanisław Belniak – Uniwersytet Ekonomiczny, arch. Dorota Koźmińska – Wiceprezes Zarządu SBDiM, Piotr Krochmal – Prezes Monitora Rynku Nieruchomości, red. Janusz Michalczak – Dziennik Polski i Tytus Misiak – przedstawiciel Kapituły Konkursowej.

TYTUŁ KRAKOWSKIEGO DEWELOPERA ROKU 2018 I NAGRODĘ SPECJALNĄ ZŁOTEGO SOKOŁA otrzymują:

BRYKSY  za:

  • realizację kolejnej wyróżniającej się inwestycji wpisującej się w filozofię firmy rodzinnej

  • zastosowanie interesującego wielofunkcyjnego programu użytkowego (mieszkania, biura, usługi)  

  • wprowadzenie atrakcyjnego wejścia do obiektu w formie przekrytej przestrzeni publicznej przy segregacji wejść do części usługowej i mieszkalnej

  • efektywne układy mieszkań i komunikacji wewnętrznej budynku

CORE DEVELOPMENT za:

  • twórcze podążanie za najnowszymi trendami w budownictwie mieszkaniowym i architekturze

  • osiąganie wysokiego standardu realizacji inwestycji  o różnej skali

  • dbałość o wyjątkową elegancję i wysoki standard techniczny, użytkowy (sala ćwiczeń, rowerownia z wyposażeniem serwisowym, bawialnia dla dzieci, stanowiska ładowania elektrycznego w garażach) i artystyczny (wystrój holu wejściowego, klatek schodowych)

  • perfekcyjne przygotowanie  materiałów informacyjnych dla klientów

TĘTNOWSKI DEVELOPMENT za:

  • konsekwentne budowanie marki firmy oferującej wysokiej jakości mieszkania w śródmiejskich lokalizacjach

  • udane wkomponowanie obiektów w przestrzeń miejską

  • ukształtowanie przyjaznej przekrytej przestrzeni publicznej oraz umiejętne zachowanie charakteru wcześniej istniejącego w tym miejscu obiektu (ul. Prądnicka)

  • wysoki standard materiałowy i techniczny w przestrzeniach wspólnych oraz wyjątkową dbałość o architekturę zieleni

NAGRODĘ SPECJALNĄ ZŁOTEGO SOKOŁA otrzymuje:

INTER-BUD DEVELOPER za:

  • realizację obiektów dla klientów ceniących sobie wysoką jakość życia

  • świadome wpisywanie budynków w przestrzeń miejską, w jej kontekst kulturowy i naturalny

  • funkcjonalność mieszkań i właściwe wyposażenie w infrastrukturę społeczną

  • niebanalne  zagospodarowanie  przestrzenne ogólnodostępnego otoczenia obiektów zielenią urządzoną i detalem architektonicznym

  • wysoki standard obsługi klientów, doskonałe materiały promocyjne i reklamowe

NAGRODĘ PREZESA SBDIM otrzymuje:

EKO-PARK za:

  • udane wkomponowanie obiektu w wymagającą, staromiejską zabudowę zabytkowej dzielnicy Kazimierz, poprzez nadanie budynkowi formy eleganckiej kamienicy

  • szacunek do dziedzictwa miejsca poprzez zachowanie i wyeksponowanie wątków archeologicznych

  • bardzo staranne zaaranżowanie przestrzeni wspólnych (recepcja, reprezentacyjny hol główny z galerią sztuki)

  • dobrze urządzoną, dostępną zieleń

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE O TYTUŁ KRAKOWSKIEGO DEWELOPERA ROKU otrzymują:

GRUPA DEWELOPERSKA START za:

  • realizację zespołu budynków o współczesnej architekturze w idei „skromna i indywidualna”, dobrze wpisanego w wyjątkowo trudny kontekst miejsca

  • zagospodarowanie przestrzeni wnętrza urbanistycznego na styku wnętrze prywatne i półpubliczne

  • wysoki standard przestrzeni wspólnych, doskonałą estetykę starannie zaprojektowanych detali

  • przemyślane akcenty kolorystyczno-graficzne umożliwiające identyfikację kondygnacji i mieszkań

NOVO MAAR za:

  • realizację zespołu utrzymującego schemat kwartału miejskiego, jako konsekwencję przyjętej idei budowy dużego, samowystarczalnego osiedla mieszkaniowego w idei „miasta w mieście”

  • nowoczesny projekt architektury w zieleni, doskonale oddający cechy budynków kopenhaskich

  • ekologiczne podejście do realizacji budynków i promocję transportu rowerowego

  • stworzenie przyjaznych, indywidualnie zaprojektowanych przestrzeni do wspólnego użytkowania

SM ŚNIEŻKA za:

  • wieloletnią realizację dużego zespołu mieszkaniowego o niskiej intensywności

  • konsekwentne podnoszenie jakości budowanych obiektów, realizację komfortowych mieszkań w starannie zaprojektowanym zespole budynków  w stosunkowo niskich kosztach

  • podtrzymywanie idei budowy więzi mieszkańców w całym zespole poprzez wyposażenie w bogatą infrastrukturę społeczną

  • dbałość o zieleń oraz  poczucie bezpieczeństwa w osiedlu

Patron Honorowy

Sponsor Główny

Sponsorzy

Patroni Medialni

LISTA FIRM I INWESTYCJI ZGŁOSZONYCH DO KONKURSU:

Grupa BRYKSY dała się poznać na przestrzeni ponad 30 lat działalności jako firma, która z powodzeniem radzi sobie w  bardzo wymagających lokalizacjach. Niektóre z budowanych przez nią obiektów miały za sąsiedztwo historyczne kamienice. Budynkami takimi były – wyróżnione w konkursie o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła – Apartamenty Nowy Świat przy ul. Cybulskiego (róg Garncarskiej) czy Apartamenty Sobieski Residence przy ul. Łobzowskiej. Zwycięstwo w konkursie w roku 2016 przyniosła grupie Bryksy budowa dużego, komfortowego kompleksu mieszkaniowego Małe Błonia przy ul. Przybyszewskiego. Były one również laureatem plebiscytu  ,,Mój Dom 2015” organizowanego przez ,,Dziennik Polski”.

Budynek mieszkalno-usługowy Graffit House przy ul. Rogozińskiego 6

Graffit House stanowi świadectwo rosnącej jakości inwestycji realizowanych przez tego inwestora. W środowisku deweloperskim budowa tego obiektu uważana była za przedsięwzięcie wymagające sporej odwagi (działką interesowało się wielu inwestorów). Przez dekady w tym właśnie miejscu znajdował się znany budynek pływalni krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który – jak wszystkie budowle wzniesione w latach siedemdziesiątych – nie nadawał się do przebudowy i musiał zostać rozebrany. Do obrysu jego bryły nawiązuje dziś część parterowa Graffit House z lokalami użytkowymi. Znajduje się tu recepcja prowadząca do biur, których znaczącą część powierzchni zajmuje firma wynajmująca niewielkie powierzchnie sektorowi tzw. smart biznesu.

Mieszkania i apartamenty – jest ich w sumie 77 – zajmują wyższe kondygnacje (od trzeciej) w tym liczącym sobie 11 pięter budynku. Część biurowa ma własną recepcję. Budynek ma między innymi rozległy podziemny parking i nowoczesne cichobieżne windy. Uwagę zwraca również jakość wykończenia przestrzeni wspólnych. W części mieszkalnej zamontowane zostały drzwi wejściowe antywłamaniowe klasy C i dwukolorowe okna. Od środka mają one barwę białą, od zewnątrz – antracytową. Kontrast biały-szary, tak charakterystyczny dla elewacji budynku, pojawia się również w jego wnętrzach.


Jeśli wziąć pod uwagę, że nabywcy kierują się przy zakupie mieszkań zaufaniem do firmy deweloperskiej, które budowane jest na podstawie jej dorobku, to BUDOPOL ma pozycję wyjątkową, gdyż działa na rynku już od marca 1945 roku. Nie ma też przesady w stwierdzeniu, że przedsiębiorstwo to budowało Kraków. W swym dorobku ma nie tylko osiedla mieszkaniowe – Rydla, Wieczysta, ale również szkoły, szpitale i obiekty przemysłowe. Było aktywne zarówno na terenie Polski, ale także Niemiec, Czech, a nawet Konga, zaś  Ministerstwo Budownictwa Ukrainy nagrodziło firmę za hotel Inturist.

Do najważniejszych obiektów zrealizowanych przez Budopol w przeszłości należą: krakowski hotel Forum, Instytut Pediatrii AM w Prokocimiu, Ośrodek Polonijny w Przegorzałach, Telewizyjna Wytwórnia Filmowa, hala AWF, Dom Turysty (dzisiaj hotel Wyspiański), kino Kijów, hotel Cracovia, Jubilat oraz Szpital Rydygiera w Nowej Hucie. Firma ta od lat z powodzeniem prowadzi działalność deweloperską. Najnowszym obiektem jest budynek wielorodzinny przy ul. Hoffmanowej (rejon Łagiewnik). Budopol w swym dorobku ma wiele prestiżowych nagród, wśród nich Gazelę Biznesu (2002), Gepardy Biznesu (2006, 2009), a także tytuł Budowlanej Marki Roku, który otrzymał w roku 2015.

Budynek wielorodzinny przy ul. Ostatniej 1

Obiekt ma bardzo dobrą lokalizację. Ulica Ostatnia położona jest w niewielkiej odległości od głównych arterii komunikacyjnych Krakowa – ulic Mogilskiej i Janusza Meissnera. Do centrum miasta i Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego można dotrzeć stąd w kilkanaście minut. Budynek jest jedną z większych inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie przez Budopol. Znajduje się w nim 168 bardzo dobrze zaprojektowanych, z punktu widzenia użytkownika mieszkań o powierzchni od 28 do 72 mkw. Jest to obiekt wysoki, 10-kondygnacyjny, zlokalizowany w sąsiedztwie podobnych budynków wzniesionych wcześniej przez tę samą firmę.

Na podkreślenie zasługuje duża liczba miejsc postojowych, które znajdują się na parkingu przylegającym do budynku od strony północno-zachodniej, a także w podziemnym garażu. W sumie mieszkańcy mają ich do dyspozycji 201. Dodatkowym atutem są komórki lokatorskie i solidne wykonanie. W mieszkaniach, które są jasne i wysokie (260 – 268 cm), zamontowano stolarkę okienną i drzwiową bardzo dobrej jakości. Części wspólne są przestronne i wykończone przy użyciu trwałych materiałów. W części parterowej znajdują się lokale użytkowe – między innymi sklep spożywczy znanej sieci handlowej. Na działce, która sąsiaduje z budynkiem, wygospodarowano miejsce na niewielki plac zabaw dla dzieci.


Na rynku deweloperskim firma CORE DEVELOPMENT dała się poznać dzięki realizacji obiektów  zarówno mieszkaniowych, biurowych, jak i logistycznych. Powstała ponad 10 lat temu z pasji do tworzenia, co zawsze podkreślają jej właściciele. Inwestycje mieszkaniowe realizowane przez Core Development mają wiele wspólnych cech. Przede wszystkim łączą je prestiżowe lokalizacje, najwyższa jakość budownictwa i użytych technologii, a także wysokiej klasy architektura.  Właściciele tej firmy mówią wprost, że celem ich działalności jest tworzenie nowych standardów budownictwa mieszkaniowego i apartamentowego.

Firma znana jest, między innymi, z realizacji kompleksu Apartamenty Wola, który powstał na Woli Justowskiej, a także zgłoszonego do konkursu zespołu apartamentowego Garden Lane, budynku apartamentowego W Residence w Dębnikach,  vis a vis klasztoru Norbertanek. Obecnie Core Development kontynuuje budowę Apartamentów Różana w centrum krakowskich Dębnik i kompleksu apartamentowego River Lane na Woli Justowskiej.

Zespół budynków wielorodzinnych przy ul. Buszka 27, 27A

Kompleks apartamentowy Garden Lane powstał w wyjątkowym miejscu – w bezpośrednim sąsiedztwie dużych ogrodów działkowych w Cichym Kąciku oraz bliskim krakowskich Błoń i Rudawy. Zwraca uwagę przede wszystkim nowoczesną architekturą oraz świetnym wykończeniem budynków, widocznym zarówno w architektonicznym detalu, jak i elewacjach oraz wnętrzach, które pokryte są drewnem i wysokiej klasy panelami. Obiekt ten z powtarzającymi się elementami w czerni i jasnego drewna, ma reprezentacyjne główne wejście, do którego prowadzą szerokie schody.  Tuż za wejściem znajduje się przestronna recepcja z konsjerżem.

Jej aranżacja – designerskie meble, atrakcyjne rośliny i malarstwo – podkreśla artystyczne aspiracje tego miejsca. Dostrzeżemy je również we wnętrzu dziedzińca, który okalają trzy skrzydła budynku. Uwagę zwracają tu między innymi designerskie ławy służące do wypoczynku, ustawione w alejkach pośród wysokich traw i krzewów. Do apartamentów, których w tym budynku jest 69 – o pow. od 35 do 150 mkw. –  prowadzą cztery wejścia. Budynek ma kilka dodatkowych funkcji służących wygodzie mieszkańców. Znajduje się w nim między innymi duża, wyposażona w profesjonalny sprzęt siłownia, a także pokój zabaw dla dzieci. Ponadto jest tu rowerownia z dostępnym dla mieszkańców punktem serwisowym. Uwagę zwraca parking, który został wykończony od posadzki po sufit niczym apartament. Duże stylowe grafiki na kondygnacjach oraz specjalnie zaprojektowane znaki ułatwiają mieszkańcom i ich gościom identyfikację miejsc w obiekcie.

Budynek mieszkalny wielorodzinny W Residence przy ul. Czarodziejskiej 1

To propozycja wyjątkowa, gdyż budynek W Residence znajduje się w unikatowym miejscu, zajmuje bowiem niewielką działkę tuż przy wiślanym bulwarze w Dębnikach, naprzeciw klasztoru ss. Norbertanek. Duże ,,W” w nazwie tego apartamentowca należy zinterpretować w odniesieniu do miejsca: ,,W jak widok”. Zarówno z dużych balkonów, jak i z samego bulwaru rozpościera się piękna panorama ze starym Krakowem, Wawelem, Zwierzyńcem i kopcem Kościuszki.

W budynku tym znajduje się tylko 9 apartamentów o pow. od 78 do 113 mkw. Jego zewnętrzna, urozmaicona  elewacja została wykończona płytami z betonu architektonicznego i elementami o rysunku drewna. Ekskluzywny charakter części wspólnych tego budynku podkreślają czarne posadzki z białymi żyłkami, wykonane ze specjalnie dobranego włoskiego kamienia, a także okładziny ścienne z naturalnego drewna, dające odczucie ciepła. Apartamentowiec W Residence jest budynkiem, w którym zastosowane zostały wysoko zaawansowane rozwiązania techniczne. Zamontowano w nim między innymi energooszczędne, drewniane, trójszybowe okna, wysokiej klasy łącza umożliwiające korzystanie z internetu, doprowadzono instalację klimatyzacyjną. Na najniższej kondygnacji znajduje się garaż podziemny z komórkami lokatorskimi.


DOM-BUD wyróżnia się na tle pozostałych lokalnych podmiotów sporym dorobkiem, którego świadectwem jest prawie 4400 oddanych mieszkań. Gros z nich powstała na terenie północnej części Krakowa. Działalność Spółki obejmuje również zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz kompleksową realizację robót budowlanych na zlecenie prywatnych inwestorów oraz spółdzielni mieszkaniowych.

Wysoko wykwalifikowana kadra inżynierska i zarządzająca oraz wieloletnie doświadczenie pozwalają firmie Dom-Bud na prowadzenie specjalistycznych prac remontowo-budowlanych również w obiektach zabytkowych. Spółka prowadzi obecnie inwestycje wielorodzinne w północnych dzielnicach Krakowa, są to min. zespoły mieszkaniowe przy ul. Franciszka Bohomolca, ul. Lublańskiej/Jana Kaczary, al. 29 Listopada/Ks. Meiera czy na os. Piastów. W przygotowaniu są kolejne inwestycje w Nowej Hucie, Prądniku Białym i  Czerwonym, Bronowicach, na os. Olsza oraz w  ścisłym centrum Krakowa.

Firma Dom-Bud jest wielokrotnym laureatem konkursu Budowa Roku (w latach 2008, 2014, 2015, 2016 i 2017). W roku 2002 wybudowany przez nią zespól domów wielorodzinnych przy ul. Radzikowskiego 65 zdobył tytuł Mistera Krakowa.

Budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Kaczary 5

Zespół ten ma własny, niepowtarzalny klimat, w czym zasługa historii (niegdyś w tym miejscu znajdował się dominikański folwark z młynem), zachowanej w jego wewnętrznym dziedzińcu pełnym  roślinności, przede wszystkim okazałych drzew iglastych. Magiczną aurę tworzy także otoczenie – znajdująca się od strony wschodniej  ul. Jana Kaczary, krakowskiego dorożkarza, który już za życia stał się legendą za sprawą Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a także pobliski park Zaczarowanej Dorożki. Więcej odniesień do miejskiej legendy Krakowa znajdziemy we wnętrzu budynków – w korytarzach umieszczono bowiem duże fotogramy Krakowa i krakowskich dorożek. Inwestor zadba o dzieci – w planach ma realizację niewielkiego placu zabaw.

Zespół mieszkaniowy przy  ul. Jana Kaczary zaprojektowało Biuro Architektoniczne Ryszard Chmiel, które dołożyło starań, aby urbanistyka i architektura tego miejsca były urozmaicone. Uwagę zwraca tu między innymi kameralny okrągły budynek mieszkalny, który dopełnia przestrzeń wewnątrz głównego, otwartego kwartału. Jego mieszkańcy mają atrakcyjny widok na znajdującą się  tu zieleń.  Zaletą mieszkań o powierzchni od 29 do 84 mkw. są balkony i tarasy. Dodatkowo w części parterowej głównego kwartału, od jego strony zewnętrznej, zaprojektowano lokale użytkowe. Największy z nich ma pow. 73 mkw.


EKO-PARK od ponad 22 lat wyznacza standardy w branży deweloperskiej, tworząc miejsca inspirowane oczekiwaniami nabywców mieszkań. W tym czasie firma ta oddała do użytku niemal 3 tysiące mieszkań. Eko-Park jest częścią Grupy Kapitałowej Sobiesław Zasada, jednej z najstarszych firm rodzinnych w Polsce.

W swym dorobku ma nie tylko obiekty mieszkaniowe, ale również komercyjne. Zbudowany na warszawskim Mokotowie w rejonie ulic Biały Kamień i Chodkiewicza kompleks, znany w stolicy jako Osiedle Eko-Park, ma opinię jednego z najciekawszych zespołów apartamentowo-biurowych w Warszawie. Najnowsze inwestycje firmy Eko-Park to Osiedle 7 Życzeń w Bronowicach, Art City na Grzegórzkach, Apartamenty Morelove na Woli Justowskiej oraz absolutna nowość – kameralna i ekskluzywna inwestycja U Przybyszewskiego w Bronowicach. 

Budynek wielorodzinny Harmonica House przy ul. Trynitarskiej 6

Lokalizacja tego budynku stanowiła z pewnością nie lada wyzwanie dla inwestora, kamienica Harmonica House budowana była bowiem w miejscu z długą historią i ,,duszą” – na krakowskim Kazimierzu. W tym rejonie znajdowały się, między innymi, kamienice Bartłomieja Berecciego, wybitnego włoskiego architekta, który projektował kaplicę Zygmuntowską na Wawelu, tutaj też funkcjonował przed wiekami browar. Wątki archeologiczne zachowano i można je oglądać w podziemiach budynku, a także – dzięki przeszkleniom – z poziomu parteru. Odkryty w trakcie prac stary, 7-tonowy piec browarniczy będzie eksponowany w Muzeum Browaru w Tenczynku.

Ceglana elewacja kamienicy Harmonica House nawiązuje swym wyglądem do budynków starego Krakowa, w szczególności zaś do znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala oo. Bonifratrów. Nowoczesna stolarka aluminiowa, przeszklenia i duże balkony podkreślają współczesny charakter tego obiektu. W budynku znajduje się 56 komfortowych apartamentów o powierzchni od 30 do 200 mkw. Wejście do niego prowadzi przez duże, stylizowane stalowe drzwi. Tuż za nimi znajduje się przestronny hol z recepcją czynną przez całą dobę. Ściany zdobią prace krakowskiego artysty-grafika Piotra ,,Pio” Kalińskiego. Elegancję części mieszkalnej podkreśla biała, wysokiej klasy stolarka drzwiowa. Z tyłu budynku wygospodarowano miejsce na przestrzeń rekreacyjną z ciekawie urządzonym ogrodem, który porastają bujna zieleń i wysokie trawy. Budynek, o czym warto wspomnieć, trafił na listę najbardziej luksusowych. nieruchomości w Polsce opracowaną przez Poland Sotheby’s International Realty oraz magazyn Forbes.


Firma deweloperska GALINVEST ma już spory dorobek w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, choć stażem ustępuje rynkowym pionierom. Pod tą marką działają spółki celowe zajmujące się budową dużych zespołów mieszkaniowych oraz budynków wielorodzinnych. Pierwsza inwestycja powstała w roku 2009. Była nią budowa 40 apartamentów i mieszkań przy ul. Szwedzkiej 25. Do największych dokonań Galinvestu można zaliczyć budowę Osiedla Polonijna na terenach, które firma ta poddała rekultywacji. W efekcie realizacji projektu powstał kompleks 700 mieszkań w budynkach o zróżnicowanej wysokości (najwyższe mają 11 pięter). Galinvest dał się poznać szeroko również dzięki współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego za sprawą projektu budowy mieszkań na wynajem. Najnowszą inwestycją tej firmy jest dziś kameralny zespól mieszkaniowy Drwinka Park na terenie krakowskiego Prokocimia, a także porównywalny pod względem wielkości Księży Młyn w Łodzi.

Zespół budynków wielorodzinnych Osiedle Riverside przy ul. Zabłocie 24, 26 i 28

Osiedle Riverside można uznać za jeden z przykładów zwracania się Krakowa twarzą do Wisły. Tym donioślejszy, że ta część miasta, jaką jest wschodnia część Zabłocia, wciąż kojarzy się głównie z zabudową o charakterze poprzemysłowym i nieuporządkowaną zielenią. Walory lokalizacji łatwiej docenić z najwyższej, siódmej kondygnacji, z której rozpościera się piękny widok na centrum Krakowa z Wawelem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wystarczy popatrzeć na miasto z bulwaru wiślanego sąsiadującego bezpośrednio z osiedlem.

Apartamentowy charakter tego założenia architektonicznego podkreślają jasne, starannie wykończone elewacje trzech 7-kondygnacyjnych budynków, których dominującymi elementami są duże balkony (na najwyższych kondygnacjach znajdują się rozległe tarasy). Pod wspólną płytą, w części parterowej, znajduje się duży garaż podziemny ze 130 miejscami postojowymi. Teren nad nią, który tworzą trzy rozległe wewnętrzne dziedzińce, wypełnia zieleń. Duże odległości pomiędzy budynkami zapewniają poczucie intymności. Mieszkańcy dodatkowo mają do dyspozycji przylegającą do bulwaru strefę rekreacyjną. Są tu miejsca przeznaczone do wypoczynku  oraz do ćwiczeń na siłowni zewnętrznej, a także niewielki plac zabaw dla dzieci. Udało się też wygospodarować niewielki parking.


Początki działalności Grupy Geo, do której należy GEO DEVELOPER, sięgają roku 1988. Do tej pory zbudowała ponad 4 tysiące mieszkań w 75 inwestycjach. Aktualnie prezesem jest Ewa Foltańska-Dubiel. Firmą przez lata kierował Adam Zaremba-Śmietański, związany z organizacjami deweloperskimi, takimi jak Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań oraz Polski Związek Firm Deweloperskich, obecnie zaangażowany w prowadzenie zbudowanego przez siebie od podstaw wielospecjalistycznego szpitala w Katowicach.   

Prawdziwy wyzwaniem dla Grupy Geo była budowa Fabryki Czekolady w terenie zurbanizowanym, w którym dominowała starsza zabudowa i gdzie sąsiedztwo innych obiektów wymagało dużej staranności w prowadzeniu prac budowlanych.

Grupa Geo dwukrotnie znalazła się wśród laureatów konkursu o tytuł Krakowskiego  Dewelopera Roku. W 2004 doceniono inwestycję Dom Mieszczański przy ul. Mazowieckiej 68A, natomiast w 2006 roku uznanie kapituły zyskała inwestycja przy ul. Korzeniowskiego w Krakowie.

Fabryka Czekolady – budynek B przy ul. Łokietka 8C

Zespół mieszkaniowy Fabryka Czekolady w rejonie ulic Łokietka i Wrocławskiej jest symbolem zmian, które dokonują się nie tylko w Krowodrzy, ale i w całym Krakowie. Zmiany te mają zarówno dobre, jak i złe strony. Sam fakt wyprowadzania produkcji przemysłowej, choć w tym miejscu kojarzyła się ona z pięknym zapachem przetwarzanego kakao, jest zjawiskiem korzystnym. Nikt jednak, poza nielicznymi urzędnikami, nie był w stanie przewidzieć, że cała wąska i mocno zatłoczona ulica Wrocławska stanie się przedmiotem szeroko zakrojonych działań inwestycyjnych, które spowodują, że powstaną tu tysiące nowych mieszkań.

Grupie Geo udała się trudna sztuka ulokowania czterech sześciokondygnacyjnych budynków w niezbyt rozległej przestrzeni po dawnych zakładach ZPC Wawel. Obiekty te okalają spory zielony dziedziniec, wewnątrz którego możemy zobaczyć między innymi odnowione urządzenia dawnej fabryki, a także ścianę budynku z historycznym portalem i znajdującym się nad nim niewielkim zabytkowym tympanonem. Sylwetka Fabryki Czekolady jest mocno zróżnicowana. Inaczej ten zespół, zaprojektowany przez Studio S, prezentuje się od ulicy Łokietka, gdzie znajduje się duża brama wjazdowa, a jeszcze inaczej od ulicy Wrocławskiej. Tutaj ciemnobrązowa elewacja podzielona jest boniowaniami na duże kostki, kojarzące się wprost z tabliczką czekolady. Inwestor zadbał o to, żeby wszystkie znajdujące się tu mieszkania, a jest ich 230, miały balkony i tarasy (lokale na parterze dysponują ogródkami).


GRUPA DEWELOPERSKA START należy do grona firm deweloperskich o najdłuższym stażu na rynku budownictwa mieszkaniowego w Krakowie. Funkcjonuje już od ponad 40 lat. Jej atutem jest z pewnością wszechstronność działania, która obejmuje między innymi kompleksową obsługę inwestycji – od zakupu nieruchomości, poprzez obsługę prawną, projektowanie, realizację, aż po bezpośredni kontakt z nabywcami. Firma ma własne biuro projektów, sprzedaży mieszkań i własne ekipy  wykonawcze.

W roku 2004 został wdrożony w niej system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001. Posiada też tytuł Solidnego Przedsiębiorcy. Grupa Deweloperska Start znana jest z realizacji wielu zespołów mieszkaniowych oraz budynków wielorodzinnych na terenie całego Krakowa. Najnowsze inwestycje tej firmy to Enklawa Rodzinna przy ul. Kordiana, Kameralne Osiedle przy ul. Kurzei oraz Słoneczne Wzgórze przy ul. Włoskiej.

Zespół budynków wielorodzinnych Modern House przy ul. Radzikowskiego

Zespół dwóch budynków wielorodzinnych, który nowoczesną, modernistyczną architekturą i jasną  kolorystyką wprowadza ożywienie w rejon ul. Radzikowskiego. Inwestor wyraźnie adresował swój projekt do osób aktywnych, uprawiających różne formy rekreacji, co widoczne jest także we wnętrzach, gdzie obecne są duże elementy graficzne prezentujące sympatyków aktywności sportowej. Urozmaicona kolorystyka identyfikuje miejsca i poszczególne kondygnacje. Kolor, światło i półcienie odgrywają ważną rolę, tworząc we wnętrzach zaaranżowanego przy użyciu bardzo dobrej klasy materiałów kompleksu Modern House, atrakcyjną atmosferę.

 W korytarzach wykorzystano między innymi lampy LED, które podświetlają designerskie numery mieszkań. W obszernych korytarzach parteru półcienie tworzą się na trójwymiarowej strukturze pokrytych kamieniem ścian. Budynki, w których znajduje się 150 mieszkań o pow. od 33 do  80 mkw., okalają z trzech stron dziedziniec z wygospodarowanymi w nim miejscami na zieleń i plac zabaw oraz zewnętrzną siłownię. Warto podkreślić, że elementem architektonicznie tożsamym z zespołem budynków Modern House jest sąsiadujący z nimi nowoczesny obiekt przedszkola, który – z punktu widzenia młodych rodziców – jest dodatkowym czynnikiem przemawiającym na korzyść tej lokalizacji. Niezaprzeczalnym atutem jest też bliskość centrum handlowego Ikea, Galerii Bronowice i Castoramy oraz obwodnicy.  Stąd do Rynku, w linii prostej, mamy  niespełna 4,5 km.


INTER-BUD DEVELOPER, mocny filar Grupy Inter-Bud, jest jednym z liderów rynku deweloperskiego w Krakowie. Na przestrzeni prawie 30 lat działalności wybudował i przekazał ponad 4 tysiące mieszkań i apartamentów, 6 dużych, znanych osiedli mieszkaniowych i 4 osiedla domów jednorodzinnych. Inter-Bud Developer przykłada duże znaczenie do lokalizacji, które zawsze mają charakter wyjątkowy i prestiżowy. Obecnie realizuje trzy duże inwestycje na terenach poprzemysłowych w dzielnicy Grzegórzki: Wiślane Tarasy 2.0 na działce po dawnych Zakładach Zieleniewskiego, Fabryczna City razem z częścią biurową Fabryczna Office Park na terenach pofabrycznych destylarni wódek Polmos oraz Grzegórzki Park na działce po dawnej krakowskiej zajezdni PKS. Inter-Bud Developer przyczynia się w znacznym stopniu do zrewitalizowania dużego obszaru śródmiejskich Grzegórzek.

Firma zawdzięcza sukces własnej, ugruntowanej na rynku marce kojarzącej się z inwestycjami zaspokajającymi potrzeby i aspiracje mieszkańców. Osiedla wyposażone są w kompleksową infrastrukturę społeczną i oferują szeroki wachlarz usług. Pełne są znakomicie urządzonej zieleni i miejsc do wypoczynku. Deweloper stawia również na bezpieczeństwo swoich inwestycji, które mają całodobowy monitoring oraz ochronę. Wszystkie te elementy składają się na sukces firmy,  pięciokrotnie uhonorowanej statuetkami Złotego Sokoła i tytułem Krakowskiego  Dewelopera Roku.

Zespół budynków wielorodzinnych Wiślane Tarasy przy ul. Grzegórzeckiej 67F i 67G

Konkursowe budynki stanowią finalny etap realizacji jednego z najciekawszych zespołów mieszkaniowych w Krakowie. Wiślane Tarasy są od początku synonimem prestiżu, udanej architektury i urbanistycznej funkcjonalności. Do konkursu zgłoszony został budynek przy ul. Grzegórzeckiej 67G w kształcie litery C, położony we wschodniej części osiedla. Znajdują się w nim mieszkania o powierzchni od 39 do 111 mkw. z dużymi balkonami oraz tarasami.

Obiekt ten okala rozległy dziedziniec z pięknie zaaranżowaną, urozmaiconą zielenią, będący fragmentem dłuższego traktu spacerowego, przebiegającego od ulicy Grzegórzeckiej do bulwaru Kurlandzkiego. Miejsce to dodatkowo uatrakcyjnia geometryczna forma rzeźbiarska z polerowanej stali tworząca bramę zachęcającą do wejścia do budynku. Nie zapomniano również o dzieciach, które i w tej części osiedla mają do dyspozycji niewielki plac zabaw, wyłożony bezpieczną tartanową nawierzchnią. Drugi budynek przy ul. Grzegórzeckiej 67F jest mniejszy i zwrócony balkonami i tarasami w kierunku Wisły. Obydwa obiekty z podziemnymi garażami zbudowane zostały i wykończone przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Mają przestronne, eleganckie wnętrza.

Zespół budynków wielorodzinnych Osiedle Bobrzyńskiego II przy ul. Kobierzyńskiej 165 i Przemiarki 24 

Dwa ciekawe budynki domykające zabudowę osiedla Bobrzyńskiego II. Bardzo różne w charakterze. Budynek wielorodzinny przy ul. Kobierzyńskiej 165 pointuje niejako ponad 30-letnią obecność firmy Inter-Bud w tym miejscu. Tworzy przy tym okazję do porównania. Dzięki eleganckim lokalom użytkowym i obecności w nich popularnych sieci handlowych, m.in. delikatesów, stanowi udogodnienie nie tylko dla mieszkańców. Budynek ma sześć kondygnacji naziemnych z kameralną liczbą mieszkań oraz jedną podziemną kondygnację z garażem wielostanowiskowym. Z tyłu budynku znajduje się niewielki zielony ogród i plac zabaw dla dzieci. Budynek przy ul. Przemiarki 24 ma inny charakter. Nawiązuje swą skalą do zabudowy po północno-wschodniej stronie osiedla, gdzie dominują domy jednorodzinne. Wyróżnia się nowoczesną architekturą, wysokiej klasy materiałami wykończeniowymi i dużymi przeszkleniami. Jest kameralny, dwupiętrowy z poddaszem użytkowym. Znajdujemy w nim cechy wspólne z innymi obiektami firmy Inter-Bud. Mamy tu klatki schodowe wykończone szklanymi panelami lacobel, tynkiem dekoracyjnym i nowoczesną ceramiką podłogową. Przemieszczanie się pomiędzy wszystkimi kondygnacjami ułatwia cichobieżna winda zjeżdżająca do poziomu garażu, gdzie znajdują się również komórki lokatorskie. Mieszkania parterowe posiadają tarasy i wydzielone ogródki.


NOVO MAAR jest jednym z pierwszych zagranicznych inwestorów, którzy pojawili się na krakowskim rynku mieszkaniowym jeszcze w roku 2002. Do tej pory firma ta wybudowała w Krakowie ponad 2300 mieszkań. Nominowany do konkursu o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku 2018 zespół mieszkaniowy o nazwie Kopenhaga jest jedenastym od początku budowy Osiedla Europejskiego. Każdy z etapów tego dużego projektu urbanistycznego w południowej części Krakowa ma rozpoznawalną identyfikację, którą wyraża nazwa wybranej europejskiej metropolii.

W 2003 roku, gdy rozpoczynano budowę Osiedla Europejskiego, pierwszy z powstających w nim kwartałów otrzymał nazwę Londyn. Koncepcja powstała w renomowanym już wówczas biurze architektonicznym B2 Studio. Dzisiaj Osiedle Europejskie ma bogatą infrastrukturę społeczną. Poza galerią z supermarketem i restauracją funkcjonują w nim dwa przedszkola i żłobek. Osiedle posiada place zabaw dla dzieci, strefę fitness z siłownią, boisko wielofunkcyjne, aptekę, centrum medyczne, klinikę, sklepy, pocztę oraz dwa salony fryzjerskie. W bliskim sąsiedztwie znajduje się nie tylko pętla tramwajowa i autobusowa, ale także rozległy parking  Park and Ride.

Zespół budynków wielorodzinnych przy ul. Czerwone Maki 45A, 45B, 49A

Pod tym adresem znajduje się kwartał Kopenhaga, będący jednym z ostatnich etapów budowy osiedla. Cały kompleks nawiązuje do duńskiego stylu hygge, zapewniając mieszkańcom poczucie kameralności i wygody. W tym celu stworzone zostały miejsca do rekreacji oraz wypoczynku dla osób różnego przekroju wiekowego i o różnych upodobaniach. Firma zadbała o efekt kameralności i intymności. W kwartale tym znajdują się zarówno mieszkania duże, uwzględniające potrzeby rodzin z dziećmi, jak i mniejsze, projektowane z myślą o singlach. Są one komfortowo wyposażone, posiadają  przestronne balkony i loggie. 

Budynek przykuwa uwagę nieregularnymi podziałami na elewacji. Cały kompleks został dostrzeżony i doceniony  przez profesjonalistów branży budowlanej – firmę Baumit, która nagrodziła go w konkursie  Fasada Roku 2018. Jak przystało na osiedle inspirowane stolicą Danii, znajdują się w nim między innymi duże, przestronne wiaty rowerowe. Zastosowano ekologiczne konstrukcje z naturalnego drewna, a także rozległe patia. Wszystkie budynki zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są one wyposażone m.in. w rampy dojazdowe i przestronne windy. Pod budynkami znajduje się rozległy parking podziemny.


SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA ŚNIEŻKA działa na krakowskim rynku mieszkaniowym już  36 lat. Jej działalność od roku 1994 koncentruje się na systematycznej rozbudowie Osiedla Złocień. Dotychczasowy dorobek inwestycyjny Spółdzielni to 33 budynki mieszkalne (1656  lokali mieszkalnych). W ramach zagospodarowania tego Osiedla Śnieżka wybudowała też bogatą infrastrukturę społeczną: żłobek, dwa przedszkola, przychodnię, bank i lokale usługowe. Spółdzielnia zwraca uwagę na otoczenie, dba o zieleń, zorganizowała także atrakcyjną przestrzeń wspólną dla mieszkańców, budując infrastrukturę służącą rekreacji: dziesięć bogato wyposażonych placów zabaw dla dzieci, ścieżki rowerowe, dwa boiska, kort tenisowy, siłownię zewnętrzną fitness i  Street Workout Park.

Zespół budynków wielorodzinnych przy ul. Agatowej 23, 25, 27

Prezentowana inwestycja  przy ul. Agatowej na os. Złocień to nowoczesny i komfortowy zespół o niskiej intensywności zabudowy. Projekt obejmuje trzy budynki wielorodzinne: jeden czterokondygnacyjny oraz dwa pięciokondygnacyjne, z garażami podziemnymi. W skład zespołu wchodzi 146 mieszkań, 186 miejsc postojowych (w tym 158 w garażu podziemnym i 28 na zewnątrz) i 16 dodatkowych ogólnodostępnych miejsc postojowych wzdłuż ulicy Agatowej. Inwestycję charakteryzuje wysoki standard wykończenia części wspólnych, a zaletą budynków są pięknie wykończone przestronne klatki schodowe z windami zjeżdżającymi na poziom garaży. Hole wejściowe w budynkach zdobią płyty marmurowe, w odmiennej kolorystyce dla każdego budynku. Balustrady klatek schodowych jak i balustrady na balkonach wykonano ze stali nierdzewnej wypełnionej bezpiecznym szkłem hartowanym. Na każdej kondygnacji jest wózkownia. Zadbano o przyjazne otoczenie poprzez liczne nasadzenia kwitnących drzew i krzewów. Do dyspozycji mieszkańców są dwa place rekreacyjne do wypoczynku oraz nowocześnie wyposażony plac zabaw dla dzieci.


TĘTNOWSKI DEVELOPMENT działa na krakowskim rynku, realizując projekty deweloperskie, od 2003 roku. Spółka stawia sobie za cel świadczenie profesjonalnych i dopasowanych do potrzeb klientów usług. Inwestycje powstałe w śródmiejskiej dzielnicy Krowodrza, tj. Wrocławska 80, apartamentowiec Lea Residence i zespół apartamentowy Magnolie wybudowany w Zielonkach przy ul. Wiarusa, znalazły uznanie w konkursie o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku i zostały uhonorowane trzykrotnie statuetkami Złotego Sokoła (w latach 2010 i 2012 oraz w roku 2014 jako nagrodą specjalną). Krzysztof Tętnowski założyciel firmy Tętnowski Development dba o wysoki standard realizowanych projektów i niepowtarzalną architekturę. Połączenie nowoczesności i tradycji jest głównym założeniem wszystkich inwestycji, a różnorodność miejsc, w których powstają, pozwala każdemu znaleźć to, czego szuka, tj. ciszę i spokój, śródmiejski styl albo luksus i prestiż. Najnowszą realizacją firmy jest Osiedle Pasteura powstające w dzielnicy Prądnik Biały, gdzie w pierwszym etapie oddanych zostanie 88 mieszkań z balkonami lub tarasami o pow. od 32 do 78 mkw.

Budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami przy ulicy Prądnickiej 65

 Przykład udanej rewitalizacji w Krakowie. Prądnicka jest jedną z głównych ulic tranzytowych w mieście, tymczasem przez lata stał przy niej niszczejący budynek poprzemysłowy. Plan nadania przez inwestora temu fragmentowi ulicy nowoczesnego charakteru wywołał w mediach sprzeciw. Po latach trudno zrozumieć taką reakcję, gdyż dzięki zachowaniu dużych fragmentów zabytkowej elewacji i przemyślanej koncepcji architektonicznej kompleks przyciąga uwagę, a znajdujące się w nim podcienia stały się popularnym deptakiem dla mieszkańców i klientów sklepu usytuowanego na parterze.

Budynek łączy dziś kilka funkcji – jest w części dużym kompleksem urbanistycznym ze 172 lokalami mieszkalnymi o pow. od 32 do 83 mkw., których walorem są funkcjonalne układy mieszkań z oknami typu portfenetry, duże balkony i tarasy oraz przestrzenna komunikacja wewnętrzna. Inwestycja posiada wygodny podziemny garaż z miejscami postojowymi dla mieszkańców i parking na poziomie 0, z którego mogą korzystać osoby przyjeżdżające na  zakupy. Wydzielona część usługowo-biurowa przylega do ulicy Lekarskiej. Inwestorowi udało się wygospodarować piękne miejsca z zielonymi aranżacjami i plac zabaw dla dzieci. Wysoka jakość wykorzystywanych materiałów budowlanych, dbałość o detale świadczą o solidności  i estetyce projektu Prądnicka 65.

Budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami przy ulicy Chopina 9


Chopina 9 –  ekskluzywny apartamentowiec, zlokalizowany w zaciszu parku Krakowskiego przy ulicy Fryderyka Chopina, zwraca uwagę nowoczesną, modernistyczną formą. Wyjątkowa lokalizacja, klasyczna forma architektoniczna budynku, elegancki hol wejściowy, piękne marmurowe korytarze, tapety na ścianach tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Inwestor zadbał, aby wnętrza budynku odpowiadały prestiżowemu charakterowi samej lokalizacji. Wejście do  obiektu prowadzi przez podcień i elegancką recepcję, posadzki wykończone są marmurem Bianco di Carrara, a stolarka okienna jest drewniana. W apartamentowcu znajduje się 50 lokali mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni od 28 do 123 mkw., dwa lokale usługowe i podziemny garaż wielostanowiskowy z miejscami postojowymi oraz komórkami lokatorskimi. Budynek idealnie wkomponował się w istniejącą przestrzeń i mimo bliskiej odległości od centrum miasta panuje tu cisza. Ta prestiżowa inwestycja pod wyjątkowym adresem dedykowana jest klientom ceniącym ciszę, luksus i elegancję.