Ponad 30 ekspertów rynku mieszkaniowego wzięło 22 kwietnia 2022 r. udział w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań konferencji Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego. Organizowane już po raz siódmy wydarzenie, tym razem odbyło się w Sali Konferencyjnej Narodowego Banku Polskiego Oddział Kraków. Uczestniczyło w nim ponad 120 osób, w tym prezesi i członkowie zarządów największych firm deweloperskich działających na terenie Krakowa i Małopolski.
Panel ekonomiczny
Pierwszym panelem konferencyjnym była informacja i dyskusja dotycząca kondycji rynku mieszkaniowego. Dane na ten temat przedstawili między innymi analitycy Centrum Amron i JLL Polska. Wykład otwierający dyskusję wygłosił dr Piotr Szpunar, Dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego. W dyskusji nie zabrakło odniesień do rynku krakowskiego a jednym z uczestników panelu był Bogusław Kośmider, Zastępca Prezydenta Krakowa. Cała konferencja odbywała się pod patronatem zarówno Prezydenta Jacka Majchrowskiego jak i Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity.
Eko deweloper – razem dla klimatu
Deweloperzy nie zapomnieli o włączeniu do dyskusji aspektów zrównoważonego rozwoju i dbałości o ekologię. Przedstawiono stosowane już materiały i urządzenia podnoszące energooszczędność budynków. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo – Hutniczej pokazali jak w praktyce stosować energooszczędne rozwiązania. Dyskusję dopełniła prezentacja nowoczesnych energooszczędnych budynków zrealizowanych na terenie Małopolski. Panelistom udało się wieloaspektowe podejście do tematu. Była więc mowa również o zieleni i konieczności ochrony Krakowa przed smogiem.
Możliwości rozwoju Krakowa
Duże zainteresowanie wzbudziła dwuczęściowa dyskusja o tym, jak rozwija się Kraków i jakie ma dalsze perspektywy rozwoju. Wzięli w niej udział zarówno deweloperzy, architekci jak i przedstawiciele władz samorządowych, w tym Wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Zebrani zwracali uwagę, między innymi, na brak kompleksowych planów obejmujących duże tereny inwestycyjne oraz na ograniczenia prawne w poprawnym kształtowaniu polityki miasta.
Konferencję zakończył wykład profesora Waldemara Rogowskiego, Głównego Analityka Biura Informacji Kredytowej, który zwrócił uwagę na zagrożenia rynkowe w aktualnych czasach.
Program konferencji:
- 9.30 – Rejestracja uczestników, powitalna kawa
- 10.00
- Otwarcie Konferencji
- Red. Sławomir Mokrzycki
- Piotr Legerski, Prezes Zarządu SBDiM
- Patroni Konferencji
- Wykład otwierający Konferencję
- Dr Piotr Szpunar, Dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP
- Otwarcie Konferencji
- 10.30 – Panel ekonomiczny: Rynek mieszkaniowy w liczbach
- Prowadzenie: Red. Sławomir Mokrzycki
- Prezentacja otwierająca: Kazimierz Kirejczyk, Przewodniczący Strategicznego Panelu Doradczego JLL w Polsce
- Panel dyskusyjny:
- Mariusz Bryksy, Wiceprezes Zarządu SBDiM
- Dr Jacek Furga, Prezes Centrum Amron
- Kazimierz Kirejczyk, Przewodniczący Strategicznego Panelu Doradczego JLL w Polsce
- Bogusław Kośmider, Zastępca Prezydenta Krakowa
- Prof. Jacek Łaszek, Ekspert NBP
- 11.45 – Panel ekologiczny: Ekodeweloper – razem dla klimatu
- Prowadzenie: Jarosław KnapSekretarz Zarządu SBDiM
- Prezentacja otwierająca: Dr Janusz Zyśk, Akademia Górniczo-Hutnicza
- Panel dyskusyjny:
- Prof. Marcin Furtak, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
- Dr Paweł Jastrzębski, Dyrektor ds. Innowacji MPEC
- Arch. Robert Konieczny, KWK Promes, Ambasador firmy Fakro
- Adrian Potoczek, Dyrektor ds. Rozwoju Grupy Wawel Service
- Łukasz Sajewicz, Dyrektor ds. Klientów Strategicznych Viessmann
- 12.30 – Przerwa kawowa
- 13.00 – Panel krakowski – Część I: Jakie Kraków ma możliwości rozwoju
- Prowadzenie: Red. Sławomir Mokrzycki
- Prezentacja otwierająca: Arch. Marek Kaszyński, Prezes SARP O. Kraków
- Panel dyskusyjny:
- Marek Bolek, Członek Zarządu SBDiM
- Arch. Marek Kaszyński
- Dr Jan Pamuła, Prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa
- Grzegorz Stawowy, Przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego RMK
- Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development
- 13.45 – Część II: A jaka jest rzeczywistość
- Prowadzenie: Red. Sławomir Mokrzycki
- Prezentacja otwierająca: Piotr Legerski, Prezes Zarządu SBDiM
- Panel dyskusyjny:
- Arch. Józef Białasik, Współwłaściciel Biura Architektonicznego B2 Studio
- Dr Marcin Krupa, Prezydent Katowic
- Piotr Legerski, Prezes Zarządu SBDiM
- Jerzy Muzyk, Zastępca Prezydenta Krakowa
- 14.30 – Wykład na zakończenie konferencji: Obecna sytuacja i perspektywy dla rynku kredytów mieszkaniowych
- Prof. Waldemar RogowskiSzkoła Główna Handlowa, Główny Analityk BIK
- 15.00 – Podsumowanie Konferencji
- Mariusz Bryksy, Wiceprezes Zarządu SBDiM
- Piotr Legerski, Prezes Zarządu SBDiM
- 15.10 – Lunch
- 20.00 – Wieczór w klubie „Globus Music Club”, w programie: koncert Eli Kulpy z zespołem Elokwencja Trio
Prelegenci:
Józef Białasik
Współwłaściciel B2 Studio
Architekt. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Współzałożyciel biura architektonicznego B2 Studio działającego od 1995 roku. Członek SARP, wiceprezes fundacji Pro Architectura. Laureat wielu konkursów między innymi: I Nagrody w konkursie na projekt Placu Św. Marii Magdaleny w Krakowie (1995 r.) (z arch. M. Szymanowskim), I Miejsca w konkursie na projekt osiedla przy ul. Stella-Sawickiego w Krakowie (2007 r.), I Miejsca w konkursie „Kraków bez barier” za budynek Dom Wschodzącego Słońca przy ul. Bratysławskiej w Krakowie (2007 r.), Tytułu „Modernizacja Roku 2016” za budowę wybiegu dla pingwinów Humboldta z infrastrukturą techniczną w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym, Nagroda „Perła Krakowa 2018” w kategorii Społeczna Odpowiedzialność dla inwestycji Piasta Park przy ul. Piasta Kołodzieja / ul. Ognistych Wici w Krakowie (2019 r.), I Nagrody ze wskazaniem do realizacji w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na koncepcję osiedla mieszkaniowego przy ul. Kolejowej we Wrocławiu (w realizacji) oraz kilkunastu nagród w konkursach Budowa Roku i Fasada Roku.
Marek Bolek
Członek Zarządu SBDiM
Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, przez całe życie zawodowe związany z Krakowem. Wszystkie inwestycje deweloperskie, które zrealizował od 1997roku wpisują się w koncepcję rozwoju miasta (np. rewitalizacja Zabłocia). Od 2012 roku był Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań zajmując się współpracą z władzami miasta w kwestiach związanych z poprawą funkcjonowania Wydziału Architektury i w zakresie polepszenia współpracy środowisk deweloperskich z ZIKiT, a następnie z ZDMK. Od 2015 roku przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu SBDiM.
Mariusz Bryksy
Wiceprezes Zarządu SBDiM
Wiceprezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. Członek Zarządu rodzinnej firmy Bryksy, która od 40 lat z sukcesem realizuje jedne z najciekawszych inwestycji na rynku deweloperskim w Krakowie. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne oraz tytuł MBA wydany przez Stockholms Universitet na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Po ukończeniu studiów przez kilka lat zdobywał doświadczenie jako menedżer międzynarodowej korporacji. Bryksy od początku swojej działalności przywiązuje wagę do tego, aby budowane przez firmę obiekty były synonimem najwyższej jakości oraz jak najlepiej komponowały się z otoczeniem. Firma zrealizowała również wyjątkowe inwestycje w Nowym Targu oraz Wrocławiu, a w związku z intensywnym rozwojem, od kilku lat prowadzi swoją działalność także w Rzeszowie.
Dr Jacek Furga
Prezes Centrum Amron
Absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej (1982). W roku 2004 ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim. Doktor nauk ekonomicznych, ekspert rynku finansowania nieruchomości, doświadczony praktyk i wieloletni menadżer w sektorze bankowym, specjalizujący się w obszarze finansowania hipotecznego, rynku nieruchomości i zarządzania ryzykiem. W latach 1991-1999 zatrudniony w niemieckim sektorze bankowym. W latach 1999-2006 Członek Zarządu w polskich bankach hipotecznych. Od 2006 roku Prezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji przy Związku Banków Polskich, odpowiedzialny za rozwój Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON). Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP. W latach 2000-2006 był członkiem Rady Programowej Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego. Wykładowca akademicki, trener i wykładowca z zakresu bankowości hipotecznej, regulacji nadzorczych KNF, rynku mieszkaniowego, rynku informacji i międzybankowych baz danych.
Prof. Marcin Furtak
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
Architekt. Naukowiec i nauczyciel akademicki. Absolwent Politechniki Krakowskiej, autor i współautor ok. 80 artykułów naukowych. Kieruje Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Poza pracą na uczelni prowadzi autorską „Pracownię Projektową F-11”. Jest autorem projektów ponad 200 budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej (w tym muzea, sądy, kościoły, szkoły), a także projektów konserwatorskich, urbanistycznych, krajobrazowych i mostowych. Laureat licznych nagród architektonicznych. Nagrodzony Medalem za Długoletnią Służbę, odznaczeniem „Honoris Gratia” za zasługi dla miasta Krakowa, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Dr Paweł Jastrzębski
Dyrektor ds. Innowacji MPEC
Absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (zarządzanie finansami), Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. T. Tischnera (zarządzanie projektami) oraz University of Cambridge Judge Business School (Business Analytics). Doktor nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria produkcji. Od 2019 roku kieruje Pionem Innowacji w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Krakowie. Wcześniejsze doświadczenia obejmują funkcje zarządcze m.in. w Małopolskiej Agencji Energii i Środowiska sp. z o.o., biurze projektowym Grontmij Polska, czy Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Konsultant biznesowy, a także wieloletni wykładowca akademicki (adiunkt na Wydziale Zarzadzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), którego aktywność koncentruje się w obszarze analizy i zarządzania ryzykiem oraz analiz techniczno-ekonomicznych.
Arch. Marek Kaszyński
Prezes SARP O. Kraków
Ukończył studia na wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. W latach 2007-2016 związany z pracownią WBBR Wojciech Borowski projektowanie architektoniczno-budowlane, z którą do dziś współpracuje. Od 2016 roku prowadzi autorską pracownię architektoniczną Marek Kaszyński Studio Architektoniczne. Od 2018 roku krakowski przedstawiciel pracowni APA Wojciechowski. Od 2011 roku członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Od 2012 roku członek Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków, w latach 2012-2019 Skarbnik Oddziału, od 2019 roku Prezes Oddziału. Od 2016 roku pełnomocnik Zarządu Głównego SARP ds. statutowo-regulaminowych. Odznaczony wyróżnieniami SARP III stopnia (brązowa odznaka) w 2015 roku i I stopnia (złota odznaka) w 2017 roku. Komisarz Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie w latach 2015, 2017 i 2019 oraz organizator w 2021 roku. Sędzia i sekretarz konkursowy. Od 2013 roku inicjator i kurator cyklu „Spotkanie z Mistrzem” w SARP Oddział Kraków. Autor publikacji naukowych w wydawnictwie konferencyjnym Instytutu Projektowania Architektonicznego Politechniki Krakowskiej oraz artykułów w miesięczniku Architektura i Biznes.
Kazimierz Kirejczyk
JLL Polska
Kazimierz Kirejczyk jest Przewodniczącym Strategicznego Panelu Doradczego JLL w Polsce. Odpowiada za rozwój usług doradztwa mieszkaniowego w Polsce oraz Europie Centralnej i Wschodniej. Należy do czołowych ekspertów rynku mieszkaniowego w Polsce. Współzałożyciel i wieloletni prezes firmy doradczej REAS, która 1 grudnia 2018 weszła w struktury JLL. Jest autorem dziesiątków artykułów w prasie specjalistycznej i szeregu publikacji fachowych poświęconych analizie rynku mieszkaniowego. Prowadzi także wykłady i szkolenia poświęcone rynkowi mieszkaniowemu.
Arch. Robert Konieczny
KWK Proms, Ambasador firmy Fakro
Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku. W 2016 roku projekt Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie został uznany Najlepszym Budynkiem Świata 2016 w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival. Dużym wyróżnieniem dla Projektanta jest tytuł Najlepszego Domu Świata dla Arki Koniecznego w ogólnoświatowym konkursie Wallpaper Design Awards 2017. Zaprojektowany przez KWK Promes Dom Kwadrantowy, w 2019 roku otrzymał nagrody w Architizer A+ Popular Choice Award w dwóch kategoriach. W tym samym roku Robert Konieczny został członkiem Francuskiej Akademii Architektury, to jedna z najważniejszych instytucji w Europie zajmujących się upowszechnianiem wiedzy na temat architektury i urbanistyki. Jest jednym z najczęściej publikowanych polskich architektów za granicą.
Bogusław Kośmider
Zastępca Prezydenta Krakowa
Ukończył automatykę na Akademii Górniczo-Hutniczej, a także podyplomowe studia z zakresu zarządzania i bankowości na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Bankowiec, specjalista od finansów, przedsiębiorca. Od 1994 roku zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, przez trzy kadencje był Wiceprzewodniczącym RMK, a następnie przez dwie kadencje jej Przewodniczącym. W listopadzie 2018 objął stanowisko Zastępcy Prezydenta Krakowa. Współautor Krakowskiego Holdingu Komunalnego, reformy krakowskiego mieszkalnictwa, reformy miejskich finansów, pomysłodawca Karty Krakowskiej. Były harcerz, instruktor harcerski, Harcmistrz, Harcerz Rzeczpospolitej.
Dr Marcin Krupa
Prezydent Katowic
Prezydent Katowic od 2014 roku. Absolwent Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. W 2005 roku obronił pracę doktorską z dziedziny Budowy i Eksploatacji Maszyn, a następnie pracował jako adiunkt na tej samej uczelni. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Organizacjami. W latach 2006 – 2010 radny Rady Miasta Katowice, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Radnych 'Forum Samorządowe i Piotr Uszok’, a także przewodniczącego Komisji Skarbu. Był również członkiem Komisji Rewizyjnej i Komisji Ochrony Zdrowia i Środowiska. Wiceprezydent Katowic w latach 2010 – 2014, odpowiedzialny za strategiczne obszary w mieście. Jest ekspertem ds. oceny projektów unijnych w ramach RPO Województwa Śląskiego, sędzią sportów samochodowych oraz biegłym skarbowym środków transportu samochodowego.
Piotr Legerski
Prezes Zarządu SBDiM
Absolwent Wydziału Energochemii Węgla i Fizykochemii Sorbentów Akademii Górniczo Hutniczej. W 1984 roku założył Spółdzielnię Mieszkaniową Dom dla Młodych. Pod jego nadzorem Spółdzielnia zrealizowała w Krakowie ponad 1000 mieszkań i 30 domów jednorodzinnych. Od 1997 roku był akcjonariuszem i Prezesem Deweloperskiej Spółki Akcyjnej, która zrealizowała ok. 800 mieszkań w prestiżowych lokalizacjach Krakowa. Od 2007 roku wraz z żoną prowadzi firmy Grupy Arkada Inwestycje, które zrealizowały budynki mieszkalne o łącznej powierzchni 18,5 tysiąca mkw. Przez wiele lat był Członkiem Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego przy Wojewodzie Małopolskim. Od 2018 roku działał w Zarządzie SBDiM, a od 2021 roku jest jego Prezesem.
Prof. Jacek Łaszek
Narodowy Bank Polski
Dr hab. Jacek Łaszek, prof. SGH, jest specjalistą z dziedziny sektora nieruchomości. W roku 1994 jako Szef Projektu Rządu Polskiego i Banku Światowego Finansowania Budownictwa Mieszkaniowego współpracował z deweloperami oraz bankami w polskim sektorze mieszkaniowym. W latach 1990 – 92 pracował jako doradca premiera Balcerowicza, zajmując się zagadnieniami transformacji sektora mieszkaniowego. Od 1998 r. pracował jako doradca w Banku Śląskim ING, zajmując się kasą mieszkaniową oraz nowotworzonym bankiem hipotecznym. Od roku 2001 pracuje jako doradca prezesa w Narodowym Banku Polskim. Od roku 2006 kieruje zespołem realizującym program badania cen nieruchomości w miastach Polski z punktu widzenia stabilności sektora finansowego i polityki monetarnej.
Jerzy Muzyk
Zastępca Prezydenta Krakowa
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od sierpnia 2018 roku pełni funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa. W latach 1990–1991 członek orzekający w Kolegium Odwoławczym przy Sejmiku Samorządowym Województwa Krakowskiego, a następnie do 2003 roku związany ze środowiskiem ubezpieczeniowym, w tym również jako Dyrektor TUiR WARTA S.A. Oddział w Krakowie. Od 2003 do 2005 roku pracował na stanowisku Dyrektora Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK. Od 2006 roku do sierpnia 2018 prowadził własną Kancelarię Radcowską.
Dr Jan Pamuła
Prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa
Doktor nauk ekonomicznych – dyplom zdobyty na Akademii Ekonomicznej (obecny Uniwersytet Ekonomiczny). Jego doświadczenie zawodowe obejmuje zarządzanie firmami z branży finansowej, nieruchomości i transportowej. Był m. in. Prezesem Izby Rzemieślniczej w Krakowie i Fundacji Odnowy Zabytków Krakowa. Od lipca 2008 r. do kwietnia 2016 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o. Od kwietnia 2017 r. do końca 2018 roku był Prezesem Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Od lutego 2019 roku zasiada na stanowisku Prezesa Zarządu Agencji Rozwoju Miasta Krakowa sp. z o.o. (pierwotnie: Agencja Rozwoju Miasta Inwestycje sp. z o.o.).
Adrian Potoczek
Dyrektor ds. Rozwoju Grupy Wawel Service
Dyrektor ds. Rozwoju Grupy Wawel Service. Od lat wdraża idee zrównoważonego budownictwa, w tym wprowadzania do terenów mieszkaniowych wysokich nasadzeń i tworzenia ogrodów wertykalnych. Firma Wawel Service zbudowała pierwsze w Polsce energooszczędne budynki wielorodzinne. Członek Ogólnopolskiej Rady Polskiego Związku Firm Deweloperskich i wiceprezes oddziału krakowskiego PZFD. Absolwent zarządzania i marketingu Akademii Górniczo Hutniczej.
Prof. Waldemar Rogowski
Szkoła Główna Handlowa, Główny Analityk BIK
Profesor w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH, dr hab. nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Wicedyrektor oraz Kierownik Zakładu Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH. Absolwent (magisterium) Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (studia podyplomowe z zakresu prawa handlowego). Wieloletni praktyk gospodarczy – Dyrektor Departamentów Ryzyka i Klientów Korporacyjnych wiodących instytucji finansowych. Obecnie Główny Analityk Kredytowy w Biurze Informacji Kredytowej. Przez wiele lat Ekspert ONZ ds. Rozwoju Przemysłowego UNIDO. Jako konsultant Banku Światowego, wieloletni Recenzent ds. wycen przedprywatyzacyjnych spółek, głównie z sektora energetycznego, wydobywczego oraz finansowego – kontrakt BŚ dla Ministerstwa Skarbu Państwa RP. Autor lub Współautor ponad 130 publikacji z dziedziny finansów przedsiębiorstwa monografii oraz artykułów publikowanych w renomowanych czasopismach polsko i anglojęzycznych.
Łukasz Sajewicz
Dyrektor ds. Klientów Strategicznych Viessmann
Specjalista branży grzewczej z ponad 30 letnim doświadczeniem. Pasjonat innowacyjnych technologii z wykorzystaniem OZE (m.in. magazynowania energii w lodzie, prądzie) i odważnych rozwiązań architektonicznych w budownictwie energooszczędnym. Aktywnie popularyzuje rozwój rynku w kierunku obszarów autonomicznych energetycznie z wykorzystaniem rozwiązań hybrydowych z udziałem: pomp ciepła, fotowoltaki, kogeneracji/trigeneracji oraz optymalnych rozwiązań HVAC. Autor i współautor wielu inicjatyw z zakresu OZE podejmowanych i wdrażanych przez firmę Viessmann,z którą związany jest prawie 30 lat. Członek wielu zespołów eksperckich, m.in. Rady Polskiej Izby Gospodarczej Towarzystw Budownictwa Społecznego, Zespołu przy ZG SARP ds. środowiska i ochrony klimatu, Komitetu sterującego KKE. Współautor strategii klastra ARES, projektu magazynu energii dla MCN „Cogiteon” w Krakowie, koordynator działań w klastrach energii jako ekspert Fundacji Świadomi Klimatu.
Grzegorz Stawowy
Przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego RMK
Jarosław Szanajca
Prezes Zarządu Dom Development
Jeden z założycieli Dom Development S.A. i Prezes Zarządu Spółki od jej powstania w 1996 roku. Członek zarządów spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Dom Development S.A.: Dom Development Wrocław Sp. z o.o., Euro Styl S.A. oraz Dom Development Kraków Sp. z o.o., prowadzących działalność na największych polskich rynkach mieszkaniowych. Prezes honorowy i członek Rady Dyrektorów Build Europe, organizacji reprezentującej ponad 30.000 deweloperów z 14 państw Europy. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie na rynku deweloperskim. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Piotr Szpunar
Dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP
Z Narodowym Bankiem Polskim jest związany zawodowo od 1995 roku, gdzie pracował na stanowiskach eksperckich i kierowniczych, w tym m. in. jako Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz Makroekonomicznych, Dyrektor Departamentu Systemu Finansowego oraz Doradca Prezesa NBP. Absolwent Akademii Teologii Katolickiej (1992) i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie (1995), studiował ekonomię i filozofię na Otto-Friedrich Universität w Bambergu (1989-1990). W 1999 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych po ukończeniu studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Dr Janusz Zyśk
Akademia Górniczo-Hutnicza
Absolwent Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, Wydziału Energetyki i Paliw AGH, Uniwersytetu Paris-Est ParisTech, Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK. Jest pracownikiem naukowym Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Kierownik studiów podyplomowych „Energetyka i jakość powietrza”. Zainteresowania naukowe obejmują jakość powietrza, zmiany klimatyczne, energetykę.
PATRONAT HONOROWY
Łukasz Kmita
Wojewoda Małopolski
Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa