Szanowni Państwo,
Zapraszamy Państwa na 10. już konferencję “Nowe wzywania rynku mieszkaniowego”, organizowaną przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.
Konferencję otworzy wykład Profesora Waldemara Rogowskiego, reprezentującego Biuro Informacji Kredytowej i Szkołę Główną Handlową. Zaraz po nim, zgodnie z wieloletnią tradycją konferencji, szefowie i przedstawiciele największych firm analitycznych przedstawią aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym.
Tegoroczna konferencja jest pierwszą po zmianie władz samorządowych. Po wielu latach w Krakowie zmienił się prezydent, zmiany przeprowadzono w wielu miejskich instytucjach od Zarządu Miasta po stanowisko Głównego Architekta Miasta. Na konferencji będziemy gościć przedstawicieli nowej władzy w Krakowie w tym I wiceprezydenta, profesora Stanisława Mazura, który odpowiedzialny jest między innymi za funkcjonowanie tak kluczowych dla branży deweloperskiej wydziałów jak: Wydział Architektury i Urbanistyki oraz Wydział Planowania Przestrzennego. Rok po zmianie władzy to idealny moment by zapytać włodarzy miasta o to, co do tej pory udało im się zrobić i jakie mają plany na przyszłość.
Kraków jest miastem szczególnym ale w opinii wielu mieszkańców, przedsiębiorców i architektów brakuje w nim nowej spektakularnej architektury, która pozwoliłaby na zwiększenie atrakcyjności miasta. Taki pozytywny wpływ na postrzeganie miasta pokazuje wiele przykładów jak choćby Opera w Sydney czy zaprojektowane przez Franka Gehry’ego Muzeum Guggenheima w Bilbao. Takie ikony współczesności stają się nowymi drogowskazami dla zwiedzających i zdecydowanie zwiększają potencjał turystyczny i ekonomiczny miast. Właśnie o tym dlaczego w Krakowie nie powstają tego typu obiekty będziemy rozmawiać między innymi z architektami. Obecność w panelu potwierdził nowy Główny Architekt Miasta Janusz Sepioł. Prezentację wprowadzającą przedstawi profesor Krzysztof Ingarden, współautor jednego z niewielu międzynarodowych projektów architektonicznych w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, aktualnie Dziekan na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Uniwersytetu imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Nasza konferencja odbędzie się właśnie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Mamy nadzieje, że zarówno to wyjątkowe na mapie Krakowa miejsce, jak i tematy konferencji zainspirują włodarzy miasta do poszukiwania spektakularnych rozwiązań, które znacznie przyspieszą rozwój Krakowa.
Pobierz:
Program konferencji:
- 9.00 – Rejestracja uczestników
- 9.30 – Wystąpienia na otwarcie Konferencji: Prezes SBDiM oraz Goście
- 9.45 – Wykład wprowadzający do Konferencji: Prof. Waldemar Rogowski (SGH / Grupa BIK)
- 10.15 Rynek mieszkaniowy w liczbach
- Prowadzenie: red. Jacek Bańka
- Prezentacja wprowadzająca: Kazimierz Kirejczyk (JLL Polska)
- Uczestnicy: Mariusz Bryksy (Bryksy / SBDiM), Dr Jacek Furga (Centrum AMRON), Kazimierz Kirejczyk (JLL Polska), Prof. Waldemar Rogowski (SGH / Grupa BIK), Iwona Załuska (Upper Finance)
- 11.30 – Przerwa kawowa
- 12.00 – Nowe władze Krakowa – osiągnięcia i plany.
- Prowadzenie: red. Jacek Bańka
- Prezentacja wprowadzająca: Wiceprezydent Krakowa Prof. Stanisław Mazur
- Uczestnicy: Przemysław Czech (Wydziału Przygotowania i Realizacji Inwestycji ZDMK), Krzysztof Danielczyk (PGE Oddział Kraków), Piotr Legerski (Arkada / SBDiM), Prof. Stanisław Mazur (Wiceprezydent Krakowa), Grzegorz Stawowy (Komisja Planowania Przestrzennego RMK), Grzegorz Szmolke (Start / SBDiM)
- 13.30 – Kiedy Kraków otworzy się na świat? Wpływ ikonicznej architektury na rozwój miast.
- Prowadzenie: Jakub Szczęsny
- Prezentacja wprowadzająca: Prof. Krzysztof Ingarden (UAFM)
- Uczestnicy: Magdalena Buczyńska-Zapała (SARP O. Kraków), Prof. Krzysztof Ingarden (UAFM), Dr Tomasz Konior (Konior Studio), Dorota Koźmińska (DK-Development / SBDiM), Janusz Sepioł (Główny Architekt Krakowa)
- 15.00 – Podsumowanie Konferencji: Piotr Legerski (Arkada / SBDiM), Mariusz Bryksy (Bryksy / SBDiM)
- 15.15 – Lunch
- 19.00 – Wieczór teatralny – spektakl „Pijacy” w Teatrze Bagatela
PROWADZĄCY PANELE:
Red. Jacek Bańka
Radio Kraków
Dziennikarz, radiowiec, wykładowca. Absolwent polonistyki oraz podyplomowych studiów z zakresu Public Relations na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w Radiu Plus i Vox Fm, współpracował również m.in. z Dziennikiem Polskim. Od 2008 roku dziennikarz Radia Kraków, w którym pełnił m.in funkcję szefa Redakcji Publicystyki. Jeden z autorów „Tematów Dnia” i „Bliżej Polityki” w TVP Kraków.
Jakub Szczęsny
Pracownia SZCZ
Jest pierwszym polskim architektem, którego projekt – Dom Kereta – znalazł się w kolekcji stałej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Projektuje zarówno unikatowe budynki jednorodzinne, jak i systemy prefabrykacji dla takich marek jak Simple House, FreeDOM Houses, Wioska Radoska i Moja Stodoła. Znaczącą częścią jego praktyki jest działanie na skraju architektury i sztuki: od 2007 roku projektuje instalacje dla przestrzeni publicznych w różnych lokalizacjach na świecie. Interesuje go popularyzacja architektury, dlatego pisze scenariusze programów telewizyjnych, takich jak „Polska dobrze zaprojektowana” (TVN) i „Stadiony atakują” (Domo+). Wykłada gościnnie na uniwersytetach zagranicznych, min. GSAPP, FAU, Bezalel School of Architecture i uczy na co dzień na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Wydał dwie książki: „Witajcie w świecie bez architektów” oraz „Azyle, nisze i enklawy”. Od 2016 prowadzi własną pracownię SZCZ w Warszawie.
PRELEGENCI:
Mariusz Bryksy
Bryksy / SBDiM
Wiceprezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. Członek Zarządu rodzinnej firmy Bryksy, która od 40 lat z sukcesem realizuje jedne z najciekawszych inwestycji na rynku deweloperskim w Krakowie. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne oraz tytuł MBA wydany przez Stockholms Universitet na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Po ukończeniu studiów przez kilka lat zdobywał doświadczenie jako menedżer międzynarodowej korporacji. Bryksy od początku swojej działalności przywiązuje wagę do tego, aby budowane przez firmę obiekty były synonimem najwyższej jakości oraz jak najlepiej komponowały się z otoczeniem. Firma zrealizowała również wyjątkowe inwestycje w Nowym Targu oraz Wrocławiu, a w związku z intensywnym rozwojem, od kilku lat prowadzi swoją działalność także w Rzeszowie.
Magdalena Buczyńska-Zapała
SARP O. Kraków
Architekt IARP, SARP. Od marca br. prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, wcześniej wiceprezes ds. zewnętrznych. Dyplom Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej (akredytacja RIBA), Studia podyplomowe: międzywydziałowe Konserwacja WOS (PK, ASP, PAT), oraz Zarządzanie Przedsiębiorstwem (AGH). Współorganizator Międzynarodowego Biennale Architektury 2021, 2023. Zawodowo związana z pracowniami MOFO Architekci , DDJM, BE DDJM jako członek zarządu (współautor m.in. O3 Business Campus Kraków, UNITY CENTRE “Szkieletor”, BRAIN PARK Kraków, BROWAR LUBICZ Kraków). Obecnie prowadzi własną działalność architektoniczną.
Przemysław Czech
ZDMK
Absolwent Politechniki Krakowskiej Wydziału Inżynierii Lądowej na kierunku Budownictwo ze specjalizacją: drogi, ulice i autostrady. Ukończył także Inżynierię Środowiska na Uniwersytecie Rolniczym.
W trakcie studiów pracował w firmie z kapitałem zagranicznym na stanowisku menedżera. Od 2009 roku jest związany z Zarządem Dróg Miasta Krakowa, gdzie zdobył cenne doświadczenie w różnych działach związanych z procesem inwestycyjnym. Pełnił tam funkcje takie jak specjalista, koordynator, kierownik działu oraz p.o. zastępcy dyrektora ds. inwestycji. Obecnie zajmuje stanowisko kierownika Wydziału Uzgodnień i Umów.
Krzysztof Danielczyk
PGE Oddział Kraków
Absolwent Politechniki Opolskiej z tytułem magistra inżyniera o specjalności Procesy energetyczne. Ukończył również Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w zakresie Zarządzania zakupami w biznesie oraz Executive MBA organizowane przez Akademię WSB. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania, handlu i energetyki. W trakcie kariery zawodowej pracował na stanowiskach m.in. Dyrektora Operacyjnego/ Prokurenta w GK Polimex Mostostal, Dyrektora Handlowego w ZPRE „Jedlicze” Sp. z o.o., pełnił funkcję Prezesa Zarządu TSFI Sp. z o.o. Przez lata związany był z Grupą Tauron, gdzie obejmował stanowiska Dyrektora Rejonu Łagisza-Jaworzno-Siersza, Zastępcy Dyrektora Rejonu Łaziska-Blachownia, czy Zastępcy Dyrektora Handlowego. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Oddziału PGE Energia Ciepła S.A. Oddział nr 1 w Krakowie. Prywatnie jego największymi pasjami są wspinaczki górskie oraz ekstremalna jazda na rowerze.
Dr Jacek Furga
Centrum AMRON
Absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. W roku 2004 ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim. Doktor nauk ekonomicznych, ekspert rynku finansowania nieruchomości, doświadczony praktyk i wieloletni menadżer w sektorze bankowym, specjalizujący się w obszarze finansowania hipotecznego, rynku nieruchomości i zarządzania ryzykiem. W latach 1991-1999 zatrudniony w niemieckim sektorze bankowym (Bausparkasse Schwaebisch Hall AG, Westfalische Hypotheken Bank AG, HypoVereinsbank AG. W latach 1999-2006 Członek Zarządu w polskich bankach hipotecznych HypoVereinsbank Bank Hipoteczny SA oraz Śląski Bank Hipoteczny SA. Od 2006 roku Prezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o. przy Związku Banków Polskich, odpowiedzialny za rozwój Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON). Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. W latach 2000-2006 był członkiem Rady Programowej Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego. Wykładowca akademicki m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Prof. Krzysztof Ingarden
UAFM
Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej w 1982 roku, gdzie w 1987 roku obronił doktorat. Habilitację uzyskał w 2014 roku, a tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w 2023 roku. W latach 1983–1985 studiował i pracował jako architekt w Japonii, a w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku założył biuro architektoniczne JET Atelier, a w 1998 roku, wspólnie z Jackiem Ewý pracownię Ingarden & Ewý Architekci (IEA). W 2018 roku został odznaczony przez rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą za zasługi w rozwijaniu polsko-japońskiej współpracy kulturalnej i architektonicznej. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) oraz laureatem prestiżowych nagród architektonicznych, w tym Honorowej Nagrody SARP (2010), którą otrzymał wspólnie z Jackiem Ewý. Wraz z prof. Tomaszem Mańkowskim zainicjował powstanie Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W latach 2003–2008 pełnił funkcję prodziekana, a od 2017 roku jest dziekanem tego wydziału.
Kazimierz Kirejczyk
JLL Polska
Należy do czołowych ekspertów rynku mieszkaniowego w Polsce, wspierających jego rozwój od wczesnych lat 90. Współzałożyciel i wieloletni prezes firmy doradczej REAS, która w grudniu 2018 weszła w struktury JLL. W ramach prac Zespołu Badań i Analiz Rynku Mieszkaniowego JLL uczestniczy w realizacji kluczowych projektów doradczych, realizowanych dla deweloperów i inwestorów, aktywnych na polskim rynku mieszkaniowym. Jest także autorem dziesiątków artykułów w prasie specjalistycznej i szeregu publikacji fachowych poświęconych analizie rynku mieszkaniowego w Polsce. Jest często zapraszanym mówcą i uczestnikiem dyskusji w trakcie konferencji poświęconych rynkowi nieruchomości. Od wielu lat prowadzi także wykłady i szkolenia poświęcone rynkowi mieszkaniowemu.
Dr Tomasz Konior
Konior Studio
Architekt i urbanista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1995 roku prowadzi autorskie biuro architektoniczne Konior Studio. Autor ponad 200 budynków, głównie użyteczności publicznej. Szczególne uznanie przyniosły mu obiekty dla muzyki, m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” w Katowicach, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z wielką salą koncertową uznaną przez organizacją ECHO za jedną z najlepszych w Europie, Zespół Szkół Muzycznych w Warszawie, Filharmonia w Brnie. Obecnie po wygranym konkursie w roku 2021 projektuje Nowy Kampus Akademii Muzycznej w Krakowie. Najnowszym, wielokrotnie nagradzanym projektem są nowe czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie, które otrzymały m.in. tytuł Grand Prix w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy oraz nominację do europejskiej nagrody architektonicznej Miesa Van der Rohe. Otrzymał ponad 80 nagród architektonicznych oraz indywidualnych.
Dorota Koźmińska
DK-Development / SBDiM
Architekt – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Deweloper – działalność w branży rozpoczęła w 1992 roku. Od 1996 roku prowadzi własną firmę DK-DEVELOPMENT, która specjalizuje się w projektach deweloperskich przywracających ład zdegradowanym przestrzeniom w dobrych lokalizacjach. Dzięki doświadczeniu, współpracy z wybitnymi architektami i renomowanymi wykonawcami powstały wysokiej jakości obiekty, kreujące na nowo przestrzenie miasta. Firma była dwukrotnie nagrodzona tytułem dewelopera roku i nagrodą Złotego Sokoła oraz nagrodą Budowa Roku. Od 2016 roku działa także na rynku obiektów usługowych, jest właścicielem budynku biurowego BENACO. W 1996 roku współtworzyła Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów, w 2005 była członkiem założycielem Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. W latach 1996-2024 nieprzerwanie wybierana do zarządów wszystkich kadencji, pełniła funkcję prezesa a następnie wiceprezesa zarządu. Od 2018 roku jest sędzią konkursu o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła.
Piotr Legerski
Arkada Inwestycje / SBDiM
Absolwent Wydziału Energochemii Węgla i Fizykochemii Sorbentów Akademii Górniczo Hutniczej. W 1984 roku założył Spółdzielnię Mieszkaniową Dom dla Młodych. Pod jego nadzorem Spółdzielnia zrealizowała w Krakowie ponad 1000 mieszkań i 30 domów jednorodzinnych. Od 1997 roku był akcjonariuszem i Prezesem Deweloperskiej Spółki Akcyjnej, która zrealizowała ok. 800 mieszkań w prestiżowych lokalizacjach Krakowa. Od 2007 roku wraz z żoną prowadzi firmy Grupy Arkada Inwestycje, które zrealizowały budynki mieszkalne o łącznej powierzchni 18,5 tysiąca mkw. Przez wiele lat był Członkiem Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego przy Wojewodzie Małopolskim. Od 2018 roku działał w Zarządzie SBDiM, a od 2021 roku jest jego Prezesem.
Prof. Stanisław Mazur
Wiceprezydent Krakowa
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz polityk publicznych i zarządzania publicznego. Od wielu lat zaangażowany w rozwój życia publicznego Krakowa, m.in. prezes Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie (2007–2009), członek Rady Służby Cywilnej (2009-2015), inicjator i członek Stowarzyszenia Lepszy Kraków, którego celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań dla polityk publicznych w Krakowie. Dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK w latach 2016-2019, rektor UEK w latach 2020-2024, kierownik Katedry Polityk Publicznych tejże Uczelni. Od 14 maja 2024 roku I Wiceprezydent Miasta Krakowa. Brał udział jako ekspert i koordynator w kilkudziesięciu projektach krajowych i międzynarodowych z zakresu analizy polityk publicznych; jakości rządzenia; zarządzania strategicznego; organizacyjnego uczenia się. Autor ponad 250 publikacji naukowych oraz 140 ekspertyz. Publikował między innymi w Oxford University Press, Cambridge University Press, Routledge, Peter Lang, De Gruyter.
Prof. Waldemar Rogowski
SGH / Grupa BIK
Profesor w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH, dr hab. nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Wicedyrektor oraz Kierownik Zakładu Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH. Absolwent (magisterium) Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (studia podyplomowe z zakresu prawa handlowego). Wieloletni praktyk gospodarczy – Dyrektor Departamentów Ryzyka i Klientów Korporacyjnych wiodących instytucji finansowych. Obecnie Główny Analityk Kredytowy w Biurze Informacji Kredytowej. Przez wiele lat Ekspert ONZ ds. Rozwoju Przemysłowego UNIDO. Jako konsultant Banku Światowego, wieloletni Recenzent ds. wycen przedprywatyzacyjnych spółek, głównie z sektora energetycznego, wydobywczego oraz finansowego – kontrakt BŚ dla Ministerstwa Skarbu Państwa RP.
Janusz Sepioł
Główny Architekt Krakowa
Urodzony w 1955 roku, architekt, historyk sztuki, urbanista. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w Biurze Rozwoju Krakowa, na stanowisku Architekta Wojewódzkiego oraz
w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Pełnił funkcję Wicemarszałka, a następnie Marszałka Małopolski, a także senatora RP przez dwie kadencje. W latach 2021–2024 był Architektem Miasta Rzeszowa, od września 2024 roku pełni funkcję Głównego Architekta Krakowa, a od lutego 2025 pełni funkcję Dyrektora Ładu Przestrzennego Krakowa. Autor wielu tekstów naukowych i publicystycznych poświęconych architekturze i urbanistyce, autor dziesięciu książek oraz współautor i redaktor kilku kolejnych. Członek SARP, wyróżniony
w 2016 roku honorowym medalem stowarzyszenia „Bene Merentibus”. Hobby – rysowanie architektury.
Grzegorz Stawowy
Komisja Planowania Przestrzennego RMK
Absolwent Politologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz Studiów MBA Polsko-Amerykańskiej Szkoły Biznesu na Politechnice Krakowskiej. W latach 2005-2006 asystent Marszałka Województwa Małopolskiego. W latach 2008-2016 dyrektor oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie. W latach 2016-2017 doradca Marszałka Województwa. Prezes spółki Koleje Małopolskie sp. z o.o. w latach 2017-2018. Od 2006 roku Radny Miasta Krakowa. Od grudnia 2006 roku Przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska (z przerwą w 2010r.) Rady Miasta Krakowa.
Grzegorz Szmolke
Start / SBDiM
Absolwent Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo – Hutniczej. Doświadczenie w branży deweloperskiej rozpoczął w 1999 roku jako wspólnik, a od 2001 roku kierował działalnością Grupy Deweloperskiej Start. Umiejętności zarządcze zaowocowały licznymi inwestycjami mieszkaniowymi, jak i komercyjnymi.
Od 2021 roku członek Zarządu, a od 2024 roku Wiceprezes SBDiM.
Iwona Załuska
Upper Finance
Ekspert w dziedzinie pozyskiwania finansów na realizacje inwestycji. Doświadczenie zdobywała na stanowiskach dyrektorów sprzedaży w BPH Bank Hipoteczny S.A, Citibanku Handlowym oraz kierownika sprzedaży w Banku ING Nationale Nederlanden. Od 2007 roku prezes Upper Finance, dynamicznie udzielająca się na rynku finansowym, współpracując z podmiotami inwestującymi na rynku usług medycznych, deweloperami mieszkaniowymi, komercyjnymi i logistycznymi. Zaangażowana w działania mediów branżowych w zakresie edukowania i dostarczania bieżących informacji na temat transakcji finansowych na tych rynkach.
PARTNER WYDARZENIA























































































