SBDiM

Konferencje

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w siedzibie krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego odbyła się 9 edycja organizowanej przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań konferencji z cyklu „Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego”.

Program konferencji:
  • 9.00 – Rejestracja uczestników

  • 9.30 – Wystąpienia na otwarcie Konferencji: Prezes SBDiM oraz Goście

  • 9.45 – Wykład wprowadzający do Konferencji: Prof. Waldemar Rogowski (SGH / Grupa BIK)

  • 10.15 Rynek mieszkaniowy w liczbach
    • Prowadzenie: red. Jacek Bańka
    • Prezentacja wprowadzająca: Kazimierz Kirejczyk (JLL Polska)
    • Uczestnicy: Mariusz Bryksy (Bryksy / SBDiM), dr Jacek Furga (Centrum AMRON), Kazimierz Kirejczyk (JLL Polska), Marcin Krasoń (Otodom), dr Krzysztof Olszewski (NBP), prof. Waldemar Rogowski (SGH / Grupa BIK)

  • 11.30 – Przerwa kawowa

  • 12.00 – Czy ruchy miejskie pomagają mieszkańcom Krakowa?
    • Prowadzenie: red. Jacek Bańka i Jarosław Knap (KGM / SBDiM)
    • Prezentacja wprowadzająca: Piotr Krochmal (Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości)
    • Uczestnicy: Marek Bolek (Smart Apartments / SBDiM), Andrzej Guła (Krakowski Alarm Smogowy), Jakub Kucharczuk (Podcast Międzymiastowo), Piotr Lewicki (Biuro Projektów Lewicki Łatak), Łukasz Maślona (Stowarzyszenie Funkcja Miasto)

  • 13.15 – Zakonserwowany Kraków
    • Prowadzenie: red. Małgorzata Tomczak (Architektura & Biznes)
    • Prezentacja wprowadzająca: Robert Konieczny (KWK Promes)
    • Uczestnicy: Arch. Józef Białasik (B2 Studio), Magdalena Buczyńska-Zapała (SARP O. Kraków), Robert Konieczny (KWK Promes), Piotr Legerski (Arkada Inwestycje / SBDiM), prof. Piotr Lorens (Główny Architekt Gdańska), Katarzyna Urbańska (Wojewódzki Konserwator Zabytków)

  • 14.30 Akcent na okoliczność Światowego Dnia Ziemi

  • 14.40 – Nowelizacja Ustawy deweloperskiej pod kątem klauzul abuzywnych
    • Wykład: mec. Paweł Kuglarz (Instytut Allerhanda)

  • 15.00 – Podsumowanie Konferencji: Piotr Legerski, Mariusz Bryksy

  • 15.15 – Lunch

  • 19.00 – Spektakl Muzyczny „Krakowska Lekkość Bytu” w Teatrze Ludowym Scena pod Ratuszem

Pobierz:

PROWADZĄCY PANELE:

Red. Jacek Bańka

Radio Kraków

Dziennikarz, radiowiec, wykładowca. Absolwent polonistyki oraz podyplomowych studiów z zakresu Public Relations na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w Radiu Plus i Vox Fm, współpracował również m.in. z Dziennikiem Polskim. Od 2008 roku dziennikarz Radia Kraków, w którym pełnił m.in funkcję szefa Redakcji Publicystyki. Jeden z autorów „Tematów Dnia” i  „Bliżej Polityki” w TVP Kraków.

Jarosław Knap

Sekretarz Zarządu SBDiM

Dziennikarz, menadżer, filantrop. Absolwent Politechniki Krakowskiej. Studiował także dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w Radiu Kraków, Tygodniku Wprost, Newsweek Polska, Rzeczpospolitej. Autor książek: Magiczny Kazimierz i Królowie życia. Był członkiem rad nadzorczych i zarządów wielu spółek kapitałowych, w tym spółek notowanych na  Giełdzie Papierów Wartościowych. Przez wiele lat szef kapituły Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Poprzez założoną przez siebie fundację ufundował kilkaset kursów języka angielskiego, wyjazdy wakacyjne i pracownie komputerowe dla ubogich dzieci z krakowskiego Kazimierza.

Red. Małgorzata Tomczak

Redaktor Naczelna Architektura&Biznes

Krytyczka architektury, redaktorka naczelna magazynu oraz serwisu internetowego Architektura & Biznes, poświęconego współczesnej architekturze, urbanistyce i designowi. Redaktorka książek o architekturze, jurorka konkursów architektonicznych, ekspertka zajmująca się rozwojem miasta i architekturą współczesną. Autorka licznych artykułów poświęconych krytyce architektonicznej. Obecnie prowadzi badania nad rozwojem współczesnego Krakowa.

PRELEGENCI:

Józef Białasik

B2 Studio

Architekt. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Współzałożyciel biura architektonicznego B2 Studio działającego od 1995r. Członek SARP, wiceprezes fundacji Pro Architectura. Laureat wielu konkursów m.in.: I Nagrody w konkursie na projekt Placu Św. Marii Magdaleny w Krakowie (1995 r.) (z arch. M. Szymanowskim), I Miejsca w konkursie na projekt osiedla przy ul. Stella-Sawickiego w Krakowie (2007 r.), I Miejsca w konkursie „Kraków bez barier” (2007 r.), Tytułu „Modernizacja Roku 2016” za budowę wybiegu dla pingwinów Humboldta z infrastrukturą techniczną w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym, Nagroda „Perła Krakowa 2018” w kategorii Społeczna Odpowiedzialność (2019 r.).

Marek Bolek

Smart Apartments / SBDiM

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, przez całe życie zawodowe związany z Krakowem. Wszystkie inwestycje deweloperskie, które zrealizował od 1997roku wpisują się w koncepcję rozwoju miasta (np. rewitalizacja Zabłocia). Od 2012 roku był Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań zajmując się współpracą z władzami miasta w kwestiach związanych z poprawą funkcjonowania Wydziału Architektury i w zakresie polepszenia współpracy środowisk deweloperskich z ZIKiT, a następnie z ZDMK. Od 2015 roku przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu SBDiM.

Mariusz Bryksy

Bryksy / SBDiM

Wiceprezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. Członek Zarządu rodzinnej firmy Bryksy, która od 40 lat z sukcesem realizuje jedne z najciekawszych inwestycji na rynku deweloperskim w Krakowie. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne oraz tytuł MBA wydany przez Stockholms Universitet na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Po ukończeniu studiów przez kilka lat zdobywał doświadczenie jako menedżer międzynarodowej korporacji. Bryksy od początku swojej działalności przywiązuje wagę do tego, aby budowane przez firmę obiekty były synonimem najwyższej jakości oraz jak najlepiej komponowały się z otoczeniem. Firma zrealizowała również wyjątkowe inwestycje w Nowym Targu oraz Wrocławiu, a w związku z intensywnym rozwojem, od kilku lat prowadzi swoją działalność także w Rzeszowie.

Magdalena Buczyńska-Zapała

Prezes SARP o. Kraków

Architekt IARP, SARP. Od marca br. prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, wcześniej wiceprezes ds. zewnętrznych. Dyplom Wydziału Architektury i Urbanistyki  Politechniki Krakowskiej  (akredytacja RIBA), Studia podyplomowe: międzywydziałowe Konserwacja WOS (PK, ASP, PAT), oraz Zarządzanie Przedsiębiorstwem (AGH). Współorganizator Międzynarodowego Biennale Architektury 2021, 2023. Zawodowo związana z pracowniami MOFO Architekci , DDJM, BE DDJM jako członek zarządu (współautor m.in. O3 Business Campus Kraków, UNITY CENTRE “Szkieletor”, BRAIN PARK Kraków, BROWAR LUBICZ Kraków). Obecnie prowadzi własną działalność architektoniczną.

Dr Jacek Furga

Prezes Centrum AMRON

Absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. W roku 2004 ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim. Doktor nauk ekonomicznych, ekspert rynku finansowania nieruchomości, doświadczony praktyk i wieloletni menadżer w sektorze bankowym, specjalizujący się w obszarze finansowania hipotecznego, rynku nieruchomości i zarządzania ryzykiem. W latach 1991-1999 zatrudniony w niemieckim sektorze bankowym (Bausparkasse Schwaebisch Hall AG, Westfalische Hypotheken Bank AG, HypoVereinsbank AG. W latach 1999-2006 Członek Zarządu w polskich bankach hipotecznych HypoVereinsbank Bank Hipoteczny SA oraz Śląski Bank Hipoteczny SA. Od 2006 roku Prezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o. przy Związku Banków Polskich, odpowiedzialny za rozwój Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON). Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. W latach 2000-2006 był członkiem Rady Programowej Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego. Wykładowca akademicki m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Andrzej Guła

Krakowski Alarm Smogowy

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Ekonomii Środowiska. Posiada wieloletnie doświadczenie w analizach finansowych i rynkowych w sektorze efektywności energetycznej, jakości powietrza, ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. Ekspert licznych instytucji rządowych oraz organizacji międzynarodowych m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Światowego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Współtworzył i doradzał przy tworzeniu szeregu programów rządowych i samorządowych dla poprawy jakości powietrza m.in. programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kazimierz Kirejczyk

JLL Polska, Senior Strategy Advisor

Kazimierz Kirejczyk należy do czołowych ekspertów rynku mieszkaniowego w Polsce, wspierających jego rozwój od wczesnych lat 90. Współzałożyciel i wieloletni prezes firmy doradczej REAS, która w grudniu 2018 weszła w struktury JLL. W ramach prac Zespołu Badań i Analiz Rynku Mieszkaniowego JLL uczestniczy w realizacji kluczowych projektów doradczych, realizowanych dla deweloperów i inwestorów, aktywnych na polskim rynku mieszkaniowym. Jest także autorem dziesiątków artykułów w prasie specjalistycznej i szeregu publikacji fachowych poświęconych analizie rynku mieszkaniowego w Polsce. Jest często zapraszanym mówcą i uczestnikiem dyskusji w trakcie konferencji poświęconych rynkowi nieruchomości. Od wielu lat prowadzi także wykłady i szkolenia poświęcone rynkowi mieszkaniowemu.

Arch. Robert Konieczny

KWK Promes, Ambasador firmy Fakro

Architekt. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1999 r. założył pracownię KWK Promes. Od 2019 r. jest zagranicznym członkiem Francuskiej Académie d’Architecture, a od 2022 r. członkiem Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej Obec Architektů. Wraz z pracownią KWK Promes jest laureatem wielu konkursów i nagród, m.in.: 14 nominacji do nagrody Miesa van der Rohe; Nagroda Best New Private House – Wallpaper Design Awards 2017 za Arkę Koniecznego; Nagroda World Building of the Year 2016 (WAF, Berlin) i European Prize for Urban Public Space 2016 (CCCB, Barcelona) za Muzeum CDP w Szczecinie.

Marcin Krasoń

Otodom Analytics

Kilkanaście lat doświadczenia w branży mieszkaniowej i finansowej łączy z zamiłowaniem do pisania. Odpowiada za rozwój biznesowy Otodom Analytics i moduły informacyjne zawarte w aplikacji. Jako ekspert rynku mieszkaniowego regularnie pojawia się w mediach oraz jako panelista czy prezenter na konferencjach branżowych. Pełną piersią oddycha w górach, lesie, nad morzem, rzeką i w innych miejscach, gdzie można znaleźć ciszę i spokój.

Piotr Krochmal

Prezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości

Analityk i doradca rynku nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy. Związany z Instytutem Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, obecnie jego prezes. Autor wielu raportów, analiz i prognoz poświęconych ekonomicznym zagadnieniom mieszkaniowego rynku nieruchomości.

W branży nieruchomości nieprzerwanie od ćwierć wieku, związany z rynkiem krakowskim, gdzie od lat prowadzi wielokierunkowe badania rynku nieruchomości.

Jakub Kucharczuk

Podcast Międzymiastowo

Ekonomista, analityk polityk publicznych, współgospodarz Międzymiastowo – jednego z najpopularniejszych podcastów o miastach. Ekspert stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców oraz członek Koalicji Ruchów Krakowskich „Wspólnie dla miasta”. Jest przekonany, że miasta mogą i powinny być aktywne w realizacji polityki mieszkaniowej, a Kraków powinien wziąć przykład z innych polskich miast, które wykorzystują dostępne narzędzia i środki, aby budować nowe mieszkania.

Dr Paweł Kuglarz

Instytut Allerhanda

Radca prawny, szef International Desk w kancelarii Tatara i Wspólnicy, wiceprzewodniczący INSO Instytutu Allerhanda. Był partnerem w międzynarodowych kancelariach m.in. Wolf Theiss P. Daszkowski, Taylor Wessing, specjalizuje się w prawie nieruchomości oraz prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, dyr. Szkoły Prawa Austriackiego na UJ, współtwórca ustawy deweloperskiej, członek grupy ekspertów Komisji Europejskiej ds. harmonizacji prawa upadłościowego, członek Zarządu Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego 1997-2020, współautor komentarzy Ustawa o księgach wieczystych i hipotece wyd.5 Beck 2021, Upadłość deweloperska Difin 2012. W 2023 roku otrzymał nagrodę imienia prof. Maurycego Allerhanda za wybitne osiągnięcia na polu łączenia prawa i ekonomii.

Piotr Legerski

Arkada Inwestycje / SBDiM

Absolwent Wydziału Energochemii Węgla i Fizykochemii Sorbentów Akademii Górniczo Hutniczej. W 1984 roku założył Spółdzielnię Mieszkaniową Dom dla Młodych. Pod jego nadzorem Spółdzielnia zrealizowała w Krakowie ponad 1000 mieszkań i 30 domów jednorodzinnych. Od 1997 roku był akcjonariuszem i Prezesem Deweloperskiej Spółki Akcyjnej, która zrealizowała ok. 800 mieszkań w prestiżowych lokalizacjach Krakowa. Od 2007 roku wraz z żoną prowadzi firmy Grupy Arkada Inwestycje, które zrealizowały budynki mieszkalne o łącznej powierzchni 18,5 tysiąca mkw. Przez wiele lat był Członkiem Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego przy Wojewodzie Małopolskim. Od 2018 roku działał w Zarządzie SBDiM, a od 2021 roku jest jego Prezesem.

Piotr Lewicki

Biuro Projektów Lewicki Łatak

Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1990, doktorat 1999), współwłaściciel pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak. Firma założona w roku 1995 przez Kazimierza Łataka i Piot­ra Lewickiego jest zdobywcą licznych na­gród i wy­­róż­nień, m.in. zwycięzcą krakowskich kon­kur­­sów na za­gos­poda­ro­wa­nie placu Bo­haterów Getta, na pro­jek­t hali 100-le­cia Cracovii z Centrum Sportu Niepełnosprawnych czy kład­kę pie­szo-rowerową Ka­zi­mierz-Lud­winów. Autorzy m.in. budynku mieszkalnego wielorodzinnego Corte Verona we Wrocławiu, tunelu aerodynamicznego Flyspot w Morach pod Warszawą, przebudowy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, laureaci najistotniejszych nagród architektonicznych w Polsce, w tym Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 oraz tej najważniejszej – Nagrody Honorowej SARP w 2018.

Prof. Piotr Lorens

Główny Architekt Gdańska

Prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens – urbanista. Architekt Miasta Gdańska; Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego
Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Ukończył studia podyplomowe (jako stypendysta Fulbrighta) na Uniwersytecie Harvarda i na
Massachusetts Institute of Technology. Jego zainteresowania profesjonalne obejmują procesy planowania i regeneracji miast, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów nadwodnych oraz przestrzeni publicznych. Aktywny jako wykładowca i profesor wizytujący na licznych uniwersytetach oraz konsultant w procesach planowania i zarządzania
projektami odnowy miejskiej. Przez wiele lat zaangażowany w proces planowania odnowy Młodego Miasta w Gdańsku – projektu urbanistycznego dużej skali zlokalizowanego na obszarze dawnej Stoczni Gdańskiej. Związany z Polską Akademią Nauk, ICOMOS, TICCIH, ISOCARP oraz Towarzystwem Urbanistów Polskich.

Łukasz Maślona

Stowarzyszenie Funkcja Miasto

Przedsiębiorca, zaangażowany społecznie w ramach stowarzyszenia Funkcja Miasto. Jeden z założycieli Koalicji Ruchów Krakowskich „Wspólnie dla Miasta”. Radny Miasta Krakowa.

Dr Krzysztof Olszewski

Narodowy Bank Polski

Ukończył studia na Uniwersytecie w Bielefeld z zarządzania w 2005 r., a w 2009 r. uzyskał stopień naukowy dr nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji. Pracuje od października 2009 r. w Narodowym Banku Polskim. Na początku zajmował się analizą napływu kapitału zagranicznego, kapitałem ludzkim i wzrostem gospodarczym. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się rynkiem nieruchomości i jego powiązaniem ze stabilnością sektora finansowego. Bada cykle na rynku mieszkaniowym i komercyjnym. Pracuje jako doradca ekonomiczny w Departamencie Stabilności Finansowej Narodowego Banku Polskiego.

Prof. Waldemar Rogowski

SGH / Grupa BIK

Profesor w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH, dr hab. nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Wicedyrektor oraz Kierownik Zakładu Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH. Absolwent (magisterium) Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (studia podyplomowe z zakresu prawa handlowego). Wieloletni praktyk gospodarczy – Dyrektor Departamentów Ryzyka i Klientów Korporacyjnych wiodących instytucji finansowych. Obecnie Główny Analityk Kredytowy w Biurze Informacji Kredytowej. Przez wiele lat Ekspert ONZ ds. Rozwoju Przemysłowego UNIDO. Jako konsultant Banku Światowego, wieloletni Recenzent ds. wycen przedprywatyzacyjnych spółek, głównie z sektora energetycznego, wydobywczego oraz finansowego – kontrakt BŚ dla Ministerstwa Skarbu Państwa RP.

Katarzyna Urbańska

Wojewódzki Konserwator Zabytków

Absolwentka Politechniki Krakowskiej (kierunek: architektura i urbanistyka) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (studia podyplomowe: pośrednictwo w obrocie nieruchomościami). W ostatnim okresie pracowała w Zarządzie Inwestycji Miejskich w Krakowie jako starszy specjalista w Dziale Inwestycji Kubaturowych. Wśród swoich osiągnięć zawodowych ma prowadzenie wieloletnich projektów związanych z rewitalizacją obiektów zabytkowych, w których koordynowała pracę zespołów, wskazywała właściwe rozwiązania w zakresie zachowania elementów zabytkowych, rozwiązań konstrukcyjnych, doboru materiałów/kolorystyki, formy rekonstruowanych elementów itp. (m.in. Pałac Krzysztofory, Muzeum Czartoryskich, Zamek w Zatorze, Muzeum Sukiennice, Pałac Czapskich, kościół pw. Św. Piotra i Pawła w Krakowie, Synagoga Stara w Krakowie, Synagoga Kupa w Krakowie, kamienice mieszczańskie i inne).


PATRONAT HONOROWY
PARTNERZY WYDARZENIA

NARODOWY BANK POLSKI

SPONSORZY

PARTNERZY MEDIALNI